IX Forum Rynku Zdrowia: prezes NFZ zapowiada jakościową rewolucję

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, zapowiedziała w środę (23 października) na IX Forum Rynku Zdrowia podczas sesji o kryteriach oceny ofert jako warunku i narzędzia konkurowania jakością świadczeń, że polski system ochrony zdrowie czeka jakościowa rewolucja.

- Kryteria jakościowe wprowadzimy do zarządzeń niezwłocznie, projekt ukaże się jesienią tego roku - stwierdziła Agnieszka Pachciarz i zaznaczyła, że są to jeszcze wstępne propozycje, które należy dalej analizować i w następnych latach wdrażać. - Będziemy brać pod uwagę dane, które posiadamy jako płatnik - dodała.

- Niektóre kryteria są znane, zostaną one jednak zmodyfikowane. Chodzi o certyfikaty ISO i system akredytacji przyznawanych przez Centrum Monitorowania Jakością. Akredytacja będzie miała dwukrotnie wyższa punktację niż ISO, ponieważ akredytacja adresowana jest stricte do podmiotów medycznych - zauważyła. Dodajmy, że obecnie 136 podmiotów medycznych posiada akredytację CMJ.

Omawiając z kolei znaczenia certyfikatów ISO w punktacji ofert, prezes NFZ stwierdziła, że będzie brany pod uwagę nie tylko system zarządzania jakością 9001, który uzyska nieco wyższa punktację niż pozostałe, ale także inne certyfikaty. - Dodatkowa punktacja będzie za wyniki standardów akredytacyjnych w dziale zakażenia szpitalne - powiedziała.

Marcin Pakulski, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych, podkreślił natomiast, że ”to co chcemy zaprezentować odciśnie się na systemie ochrony zdrowia w Polsce, w pozytywnym aspekcie”. Wyjaśnił, że jakość stanie się dla pacjentów wyróżnikiem placówki, przy czym chodzi o to, żeby jakość była utożsamiana z bezpieczeństwem pacjentów.

- Dotychczas obowiązywał krytykowany dość powszechnie system preferujący niską cenę świadczenia, w związku z czym lepsi świadczeniodawcy, ci którzy mieli wyższe koszty leczenia, byli niedoceniani. Teraz będą oni dowartościowani dzięki punktacji za kryterium jakości - mówił Pakulski . - System jakości będzie działał na rzecz bezpieczeństwa pacjentów i minimalizował zakażenia wewnątrzszpitalne - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH