ISP o dostępie migrantów do opieki zdrowotnej w Polsce

Nieznajomość odmiennych kultur i religii wśród personelu medycznego, bariera językowa oraz nieprecyzyjne przepisy prawa - to m.in. przeszkody w dostępie do opieki zdrowotnej w Polsce dla pacjentów obcokrajowców - wynika z raportu Instytutu Spraw Publicznych.

We wtorek (18 grudnia) podczas seminarium "Migranci i zdrowie - wyzwania wielokulturowości w praktyce medycznej w Polsce" zaprezentowano raport ISP przygotowany na podstawie badań jakościowych przeprowadzonych w październiku i listopadzie 2012 roku w Polsce.

Jak podkreśliła autorka raportu Bogumiła Jabłecka, w Polsce brakuje oficjalnych statystyk dotyczących liczby, charakteru i kosztów leczenia cudzoziemców. Wyjaśniła, że celem badania było określenie trudności w relacji personelu medycznego z pacjentem w środowisku wielokulturowym i scharakteryzowanie wyzwań z tym związanych.

Raport powstał na podstawie 22 wywiadów, konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Rzecznikiem Praw Pacjenta.

- Cudzoziemcy wykazują znaczny brak wiedzy na temat dostępu do systemu ochrony zdrowia i form jego funkcjonowania w Polsce - oceniła Jabłecka. Dodała, że migranci unikają korzystania ze świadczeń medycznych w Polsce, odkładają wizytę u lekarza do czasu powrotu do kraju pochodzenia, co skutkuje tym, że często trafiają do szpitali w stanie zagrażającym życiu lub w wyniku wypadków.

Badania pokazały, że dostęp do opieki zdrowotnej cudzoziemców jest utrudniony m.in. ze względu na nieznajomość przez personel medyczny religii i obyczajów cudzoziemców. Jabłecka podała przykład zasad islamu, co wpływa m.in. na niechęć pacjentów wobec leków na bazie alkoholu, negocjacje diety i przyjmowania leków podczas ramadanu.

Jabłecka wskazała także na wpływ różnic w obyczajach, np. kulturowo definiowanej roli rodziny. - Duża liczba gości i członków rodziny u szpitalnych pacjentów pochodzących m.in. z Czeczenii, Gruzji i Rosji oraz nadmierne zainteresowanie stanem krewnego, przejawiające się w zadawaniu lekarzom mnóstwa pytań oraz niekiedy kwestionowaniu ich zaleceń, prowadzi do utrudnień w pracy szpitala - podkreśliła Jabłecka.

Kolejną barierę stanowi postrzeganie płci w innych kulturach, np. problem płci lekarza ginekologa dla kobiet wyznania muzułmańskiego, a także sposób postrzegania żeńskiego personelu medycznego przez migrantów płci męskiej, którzy kulturowo nie akceptują autorytetu kobiety.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH