III Wschodni Kongres Gospodarczy: Fundusz oczekiwał na IOWISZ Wojciech Kuźmicki - z-ca dyr. ds. ekonomiczno-finansowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Fot. Eliza Madej/PTWP

Fundusz oczekiwał od dłuższego czasu na taki instrument jak IOWISZ - powiedział w czwartek (22 września) Wojciech Kuźmicki, z-ca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Jak tłumaczył dyr. Kuźmicki w czasie sesji "Polska Wschodnia na mapie zdrowotnej kraju", odbywającej się w ramach III Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 22-23 września 2016 r.), dzięki IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia) Fundusz otrzyma informację w jaki kierunku idą inwestycje i jaką opinię uzyskują, a więc z góry będzie można zaproponować ewentualne zabezpieczenie środków finansowych.

Fundusz wg ustawy opiniuje wniosek. Generalnie - jak wyjaśniał z-ca dyrektora podlaskiego NFZ - rola Funduszu będzie polegała na weryfikacji tego wniosku, ponieważ składający go wnioskodawca sam sobie przypisuje liczbę punktów, w przedziale od zera do (najczęściej) 10.

- Fundusz będzie musiał zweryfikować tę punktację według kryteriów i albo potwierdzi, że wnioskodawca zasługuje w danym kryterium na ocenę, jaką sobie przypisał, albo tę ocenę Fundusz zmieni i wtedy będzie to uzasadniał - powiedział Wojciech Kuźmicki.

Zdaniem dyr. Kuźmickiego trzeba sobie zdawać sobie sprawę z tego, że IOWISZ nie zastępuje nikogo w podejmowaniu decyzji: - Jest on tylko pewną wskazówką, przy obowiązujących mapach potrzeb zdrowotnych i priorytetach, które także w oparciu o IOWISZ muszą być realizowane.

Z-ca dyrektora podlaskiego oddziału NFZ podzielił się własnym spostrzeżeniem, iż z symulacji wzoru z aplikacji w IOWISZ-u wynika, że uzyskanie 6 200 punktów, czyli minimalnego wyniku jakie określa rozporządzenie, nie powinno być trudne. Jak zaznaczył, większość potencjalnych świadczeniodawców, którzy zdecydują na złożenie takiego wniosku, już na etapie przygotowania poprzez symulację będzie mogło ocenić czy wymagane minimum zdobędą.

Daje się zauważyć i taka prawidłowość, że IOWISZ dość rygorystycznie, co też wynika z ustawy, zakłada zgodność tego wniosku z priorytetami, jakie zostały określone w województwie. - Jednak w woj. podlaskim takich priorytetów jest sporo, bo 61  i częściowo się z sobą pokrywają - tłumaczył Kuźmicki - co stwarza dość szerokie pole inwestycyjne.

Zwrócił uwagę, że jednym z kryteriów jakie zawiera IOWISZ, to ocena potencjału kadrowego, co jest o tyle istotne, że o ile "nie ma kadry specjalistów, to inwestycja pozostanie niewykorzystana i nie spełni oczekiwań inwestora składającego wniosek".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH