II Kongres Wyzwań Zdrowotnych: trzy sesje dotyczące szpitali Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach; FOT. PTWP

Podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2017), który odbędzie się w Katowicach w dniach 9-11 marca br., trzy sesje poświęcone zostaną różnym aspektom funkcjonowania szpitali.

W trakcie pierwszych dwóch dni Kongresu zaplanowano 50 sesji panelowych, debat i prezentacji z udziałem ponad 300 prelegentów i ok. 3 tys. gości. Na obszerny program HCC 2017 składa się pięć ścieżek tematycznych:
• Polityka zdrowotna
• Finanse i zarządzanie
• Terapie
• Nowe technologie
• Edukacja

Agenda Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

Pierwsza z trzech kongresowych sesji w cyklu pt. „Zdrowy szpital” dotyczyć będzie m.in. stanu prac nad tzw. siecią szpitali, a także planowanym zamianom w zasadach finansowania lecznic.

Przypomnijmy, że resort zdrowia proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Zgodnie z zapowiedziami, ok. 85% środków przeznaczonych na lecznictwo szpitalne zostanie wykorzystane w ramach sieci, natomiast pozostałe środki będą dzielone w ramach konkursów.

W PSZ będą mogły znaleźć się szpitale, które mają izbę przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będzie musiała spełniać jedynie część placówek, np. szpitale onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale te muszą także mieć zawartą przez co najmniej 2 lata kalendarzowe oraz w momencie kwalifikacji umowę z NFZ w zakresie dotyczącym świadczeń, których dany szpital może udzielać w ramach PSZ.

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile, w ramach których świadczeniodawca udziela świadczeń w PSZ. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ.

***

Sesje traktujące o różnych aspektach funkcjonowania szpitali podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych:

• Zdrowy szpital cz. I – Leczenie szpitalne w systemie opieki zdrowotnej (10 marca, godz. 9.30-11.00)
- Stan prac nad tzw. siecią szpitali; kryteria wejścia do sieci – dla kogo sieć, dla kogo postępowanie konkursowe?
- Dyskusja o nowych zasadach finansowania szpitali z udziałem polityków, zarządzających szpitalami, ekspertów rynku medycznego, prawników

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH