ICZMP: ratunek w przekształceniu w spółkę Skarbu Państwa?

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi ma coraz większe problemy z zadłużeniem. Przekształcenie w spółkę Skarbu Państwa pozwoliłoby na skorzystanie z pomocy budżetu państwa.

Dyrekcja Instytutu i Ministerstwo Zdrowia na razie opracowują plan ratunkowy dla placówki.

– Najważniejsza kwestia to pomoc finansowa dla Instytutu: sami nie poradzimy sobie z długiem. Stąd wniosek o komercjalizację jednostki, czyli przekształcenie w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ewa Smulewicz, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych ICZMP w Łodzi.Dodaje, że wysokość zobowiązań nie rośnie. Od lat utrzymują się one na poziomie około 170 mln zł. Kłopoty zaczęły potęgować się jednak w grudniu ub. r., gdy do zadłużenia doszła kwota 36 mln zł odsetek z długu należnego ZUS-owi.– Do końca stycznia zamkniemy procedury wewnętrzne związane z przekształceniem, wybierzemy m.in. radę nadzorczą i zarząd. Część planu ratunkowego jest już pozytywnie zaopiniowana przez Ministerstwo Zdrowia, w pozostałych sprawach jeszcze negocjujemy z resortem – mówi nam Ewa Smulewicz.

Placówka planuje też zmianę statusu niektórych działających w jednostce poradni specjalistycznych.– Chcemy ze względów ekonomicznych zlikwidować pediatryczne poradnie specjalistyczne w strukturze Instytutu. Będą dalej działały na podstawie umów Instytutu z NZOZ-ami czy prywatnymi praktykami naszych lekarzy. Przekażemy im nasz kontrakt z NFZ – zapowiada dyrektor Ewa Smulewicz.Na razie Ministerstwo Zdrowia nie podjęło decyzji o przekształceniu, oznacza to bowiem wzięcie na barki resortu ciężaru zadłużenia lecznicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH