I kolejny alarm: co z programem terapeutycznym dla pacjentów z AMD?

Jeszcze nie przebrzmiały echa zamieszania wokół chemioterapii niestandardowej, a pacjenci, znów alarmują. Tym razem w sprawie leczenia AMD. W ubiegłym roku było ono możliwe za zgodą płatnika i w ramach JGP. W 2010 r. miał ruszyć program terapeutyczny.

Na razie jednak, jak informuje NFZ, leczenie będzie możliwe jedynie na ubiegłorocznych zasadach. Powód? Zabrakło stosownego rozporządzenia ministra zdrowia.

Do czasu wprowadzenia nowych regulacji, umożliwiających finansowanie leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), podaje w komunikacie NFZ, rozliczanie leczenia z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych możliwe jest:

   1. w grupie B98 Leczenie zachowawcze okulistyczne z katalogu JGP, stanowiącego  załącznik nr 1 do zarządzenia nr 69/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne;

   2. w ramach świadczenia 5.52.01.0001363 Rozliczenie za zgodą płatnika z katalogu 1b, stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia nr 69/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne.

Dostępne jest zatem, w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów, leczenie wysiękowej postaci AMD werteporfiną przy zastosowaniu terapii fotodynamicznej.  Natomiast finansowanie leczenia mokrej postaci AMD z zastosowaniem iniekcji doszklistkowych możliwe jest jako świadczenie za zgodą płatnika.

Program terapeutyczny: miał być...
Od 2010 roku leczenie lucentisem wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) miało być finansowane w ramach programu terapeutycznego. Minister zdrowia może zakwalifikować leczenie do świadczeń gwarantowanych i wpisać na stosowną listę po uzyskaniu rekomendacji prezesa AOTM. Agencja rekomendacje wydała. Leczenie lucentisem nie trafiło jednak na listę programów terapeutycznych, wprowadzanych resortowymi rozporządzeniami. Nie pojawiło się ono również w żadnym innym katalogu świadczeń. Zniknęło po prostu z zarządzeń NFZ.

Alarm podnieśli zagrożeni ślepotą pacjenci. Problem polega bowiem na tym, że iniekcje doszklistkowe stosowane przy wysiękowej postaci AMD muszą być wykonywane trzykrotnie w półrocznych odstępach czasu. Jeśli ktoś podjął leczenie w ubiegłym roku, musi je kontynuować także w bieżącym.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH