Hamankiewicz: czas pracy lekarzy trzeba prawnie ograniczyć Hamankiewicz: czas pracy lekarzy trzeba prawnie ograniczyć. Fot. PTWP

- Dla bezpieczeństwa wszystkich czas pracy lekarzy trzeba prawnie ograniczyć. Jak u kierowców i pilotów - postuluje Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z Jolantą Miśków z portalu pulshr.pl.

Maciej Hamankiewicz nawiązuje do śmierci 44-letniej anestezjolog w trakcie czwartej doby dyżuru w szpitalu Białogardzie. Prezes NRL przyznaje, że nie ma regulacji, które określałyby maksymalną długość czasu pracy lekarza zatrudnionego na umowie cywilno-prawnej (taką miała lekarka - red.). Sposób organizacji pracy zależy zatem trochę od samego lekarza, ale przede wszystkim od dyrekcji placówki, gdzie jest on zatrudniony. Przypadków, w których dobowa norma czasu pracy lekarza przekracza 7 godz. 35 min. jest więcej.

Czytaj: Zachodniopomorskie: trwa śledztwo w sprawie śmierci lekarki na dyżurze

Hamankiewicz podkreśla, że każdy lekarz, zgodnie z etosem zawodu - powinien chronić z należytą troską i staraniem zdrowie oraz życie pacjenta. Chroniczne przemęczenie, które z całą pewnością pojawia się w kolejnej dobie nieprzerwanej pracy, powoduje z kolei, że lekarzowi łatwiej popełnić błąd i przez to narazić na szwank dobro pacjenta.

Wywodzi, że w obliczu tragedii w Białogardzie nie przekonują go do końca argumenty o swobodzie podejmowania decyzji co do wymiaru czasu pracy przez przedstawicieli zawodów medycznych zatrudnionych w formie kontraktu. Jego zdaniem rolą odpowiedzialnego zarządcy jest organizowanie i nadzorowanie pracy szpitalnego zespołu tak, aby wszystkim - lekarzom i pacjentom - zapewnić godne, odpowiednie oraz bezpieczne warunki pracy i leczenia.

Na pytanie dziennikarki o możliwość pogodzenia deficytu lekarzy z koniecznością świadczenia przez nich dodatkowych obowiązków zawodowych, Hamankiewicz odpowiada, że należałoby dążyć do stopniowego wprowadzania rozwiązań prawnych regulujących czas pracy wszystkich lekarzy, niezależnie od ich formy zatrudnienia.

Twierdzi, że byłoby to rozwiązanie optymalne dla bezpieczeństwa i pacjentów, i lekarzy. Podobne przepisy obowiązują m.in. kierowców, pilotów - słowem, wszystkich tych, którzy odpowiadają za zdrowie i życie innych osób. Niewystarczająca liczba lekarzy sprawia, że nie da się tego wprowadzić w trybie szybkiej nowelizacji przepisów - nie można bowiem z dnia na dzień pozbawić pacjentów opieki lekarskiej - dodaje.

Czytaj: www.pulshr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH