HCC: zwiększenie nakładów na zdrowie albo likwidacja szpitali Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Fot. PTWP/Arkadiusz Ławrywianiec

Albo dojdzie do zwiększenia nakładów finansowych na ochronę zdrowia, albo trzeba będzie zamykać niektóre szpitale - to jeden z wniosków wynikających z dyskusji podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice 18-20 lutego 2016 r.).

Z taką tezą wystąpił w czasie sesji "Szpital XXI wieku. Jakość świadczeń, bezpieczeństwo pacjenta, stabilność finansowa" m.in. Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu (lecznica jest bardzo trudnej sytuacji finansowej).

- Chcemy jeść kawior, a stać nas na kaszankę - zobrazował problem niedofinansowania, wskazując na brak skoordynowanej polityki państwa, samorządów i szpitali jako jedną z przyczyn pogłębiających zapaść finansową.

Dodał, że samorząd terytorialny nie jest przygotowany do nadzoru nad szpitalami. Na to samo zwrócił uwagę Zbyszko Przybylski, prezes zarządu Szpitala Powiatowego we Wrześni.

- Nie ma współpracy z samorządami, na przykład w sytuacji konieczności likwidacji oddziałów porodowych. Dochodzi do blokowania racjonalnych decyzji - wskazał.

Zaznaczył jednak, że szpitale powiatowe wydają pieniądze najbardziej efektywnie, natomiast na drugim biegunie są szpitale kliniczne, generujące największe zadłużenie.

Przybylski zwrócił też uwagę na ryzyko związane z dostosowaniem szpitali do ministerialnych standardów technicznych i sanitarnych w sytuacji, gdy nie ma gwarancji na uzyskanie kontraktu z NFZ.

Odnosząc się do głosów na temat możliwości zamykania szpitali, Jan Krakowiak, prezes zarządu Poddębickiego Centrum Zdrowia, stwierdził: - Doszliśmy do ściany, nie ma na czym oszczędzać. Jedyne wyście to zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia i podniesienie wyceny świadczeń do 58 zł za punkt.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH