HCC: korzystniejszy będzie system budżetowy czy składkowy? Prof. Marian Zembala, były minister zdrowia, przypominał, że system budżetowego finansowania ochrony zdrowia już istniał i się nie sprawdził. Fot. PTWP

O najważniejszych kierunkach polityki zdrowotnej państwa rozmawiali eksperci w panelu ''System ochrony zdrowia w Polsce - bilans otwarcia i planowane zmiany w latach 2016-2019'' podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

- Nie wiem, czy system budżetowy będzie lepszy, bo obecny ma niedostatek środków. Czy przyjmowaliśmy dziesięciu, czy stu pacjentów, to i tak dostawaliśmy te same pieniądze - mówił prof. Marina Zembala, były minister zdrowia w czwartek (18 lutego), pierwszego dnia Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. 

Zdaniem prof. Zembali dobrze się stało, że przesunięto likwidację NFZ na 2018 r. Głównie też dlatego, że system budżetowy już istniał i się nie sprawdził.

Andrzej Jacyna, zastępca prezesa ds. medycznych NFZ przypomniał historię reformy systemu płatniczego w Polsce.

- Kiedyś liczyło się na wzrost gospodarczy. Nie spodziewano się, że zaczną się problemy. Nie wiem, czy system budżetowy będzie lepszy. Chciałbym, żeby droga do tego systemu była długa, żebyśmy przechodzili do niego powoli i stabilnie - mówił Jacyna.

Politycy nie mają także w tym temacie jednoznacznego rozwiązania, a zdaniem Jacyny dzisiaj nadal konsumujemy to, co się wydarzyło w latach 90.

- Rozmawiamy o zmianie płatnika, ale tak naprawdę jest to tylko narzędzie - twierdzi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Pieniądze jednak, to nie wszystko, a najważniejsze są kadry. Należy się zastanowić nad zwiększeniem środków i kompetencji POZ oraz nad tym, czy to wystarczy, bo brakuje lekarzy przygotowanych do pracy w POZ.

Zdaniem Pawła Sztwiertni, dyrektora Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, na razie jest za mało szczegółów dotyczących tych rozwiązań, dlatego bardziej jest za dotychczasowym rozwiązaniem, które daje gwarancję np. finansowania terapii lekowych. Nie wiadomo, czy system budżetowy takowe zapewni.

Eksperci podzielają zdanie obecnego ministra zdrowia, że system opieki zdrowotnej nie może być miejscem, gdzie zarabia się pieniądze.

- Ważne, że mówi się o ryzyku strategii, ze tworzy się założenia długoplanowe - mówiła Beata Małecka-Libera, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia. - Za wcześnie jest jednak, by o tym mówić, zanim projekty trafią do Sejmu. Wchodzenie na tym etapie w zmiany, np. finansowania szpitali jest na razie bezzasadne. Jestem przeciwnikiem budżetowania, bo te pieniądze nigdy nie były takie, by minister zdrowia mógł przekonać ministra finansów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH