Ofiary wypadków karetki łódzkiego pogotowia ratunkowego wożą do Zgierza, Brzezin, a nawet Kutna. Oddziały intensywnej terapii natomiast wypełniają pacjenci z powikłaniami pogrypowymi.

Wszystkie oddziały intensywnej terapii w Łodzi są wypełnione do ostatniego łóżka. W niedzielę w bazie koordynatora ratownictwa medycznego urzędu wojewódzkiego jedyne wolne miejsce było na intensywnej terapii w szpitalu  przy ul. Spornej, ale tam jest oddział dla noworodków.

Zdaniem prof. Wojciecha Gaszyńskiego, wojewódzkiego konsultanta ds. medycyny ratunkowej  przyczyną kłopotów jest grypa i infekcje, które w ostatnich tygodniach zmogły sporo osób. Do szpitala trafia wielu pacjentów w podeszłym wieku z powikłaniami poinfekcyjnym, po zapaleniu płuc, z niewydolnością układu oddechowego. Staruszkowie na OIOM-ach leżą tygodniami, bo raz podłączeni do respiratora mają problem z powrotem do samodzielnego oddychania.

Jak mówią specjaliści od intensywnej terapii, sezonowe problemy z miejscami na OIOM-ach byłyby mniejsze, gdyby szpitale dostosowały się do zaleceń towarzystw lekarskich. Towarzystwo Anestezjologiczne uważa, że 2,5 proc. szpitalnych łóżek powinno być zarezerwowanych właśnie dla OIOM-ów. Norma europejska to 5 proc. A w Łódzkiem stanowiska do intensywnej terapii to zaledwie 1,7 proc. miejsc w szpitalach.

Mało prawdopodobne, by szybko to się zmieniło, bo nawet gdyby znalazły się pieniądze na budowę nowych oddziałów, albo rozbudowę dotychczas działających, to i tak nie miałby kto na nich pracować, bo brakuje dyplomowanych anestezjologów. Dlatego nawet NFZ przymyka oko na wymogi i podpisuje umowy ze wszystkimi, nawet najmniejszymi OIOM-ami.

Zdaniem prof. Gaszyńskiego wyjściem z sytuacji mogłoby być tworzenie oddziałów, odciążających oddziały intensywne terapie. Chodzi o oddziały, które mogłyby opiekować się pacjentami wymagającymi tzw. mechanicznej wentylacji, ale nie leczenia ratującego życie, czyli intensywnej terapii, czyli m.in. o ludzi w ciężkich stanach wegetatywnych, czy staruszków z niewydolnością układu oddechowego. Na razie w regionie łódzkim jest jeden taki oddział liczący 5 łóżek w szpitalu w Łagiewnikach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH