Grupowe zakupy i wspólne inwestowanie: spółka ma zarządzać, a szpital leczyć

Samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował o powołaniu spółki, która ma pomóc szpitalom w hurtowych zakupach - m.in. leków i sprzętu medycznego - negocjując z dostawcami możliwie korzystne ceny. Podobna spółka celowa, zajmująca się głównie realizacją inwestycji w marszałkowskich placówkach, działa już w woj. kujawsko-pomorskim.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, w zakresie działalności powoływanej spółki o nazwie Szpitale Wielkopolski, znajdą się trzy grupy zadań:
• pełnienie roli inwestora lub inwestora zastępczego dla zakładów opieki zdrowotnej;
• reprezentowanie „marszałkowskich” ZOZ-ów w negocjacjach zakupowych i innych postępowaniach o charakterze gospodarczym;
• przygotowanie oraz realizacja budowy nowego Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu.

Spodziewane korzyści
dla szpitali to sprawniej, konsekwentniej i taniej prowadzone duże inwestycje, angażujące środki finansowe przekazywane dotychczas szpitalom w formie dotacji celowych – zaznacza wicemarszałek Leszek Wojtasiak. – Środki te sięgają rocznie wielu dziesiątek milionów złotych, a niestety, nie wszystkie szpitale dobrze sobie radzą z takimi inwestycjami.

Samorząd szacuje, że w ciągu 1-2 lat, aktywność spółki przynieść ma znaczne oszczędności w kosztach funkcjonowania 25 wojewódzkich szpitali i przychodni. To przełoży się na poprawę ich wyników finansowych bez pogarszania jakości świadczeń zdrowotnych i komfortu chorego. Rocznie lecznice będą mogły zaoszczędzić do 15 proc. pieniędzy wydawanych m.in. na leki.

– Mówiąc wprost: duży może więcej, stąd pomysł tworzenia grup zakupowych – dodaje nasz rozmówca.

Łączny budżet jednostek, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa wielkopolskiego, wynosi ponad 1 mld zł. Kwoty zakupowe pochłaniają go w znaczącej części, szczególnie w przypadku onkologii, gdzie przekraczają 50% budżetu. Marszałkowskie ZOZ-y wydają rocznie na zakup leków, sprzętu medycznego, materiałów opatrunkowych, a także energii elektrycznej i cieplnej około 500 mln zł.

– Liczymy na duże zdolności negocjacyjne spółki, na pewno większe, niż pojedynczego szpitala. Jeśli uda się obniżyć koszty poprzez konsolidację nawet o około 5%, uzyskamy oszczędności rzędu 29 mln zł. To duże pieniądze, które zostaną przecież „w kieszeni” naszych lecznic –  stwierdza marszałek Wojtasiak.

I dodaje: – Chcemy pożegnać się z tradycyjnym postrzeganiem szpitala, jako budynku z wyposażeniem i pracownikami. Oddzielamy nieruchomość od szpitala działającego w jej wnętrzu i leczącego pacjentów. Spółka będzie budować, rozliczać amortyzację i zarządzać, co – jak sądzimy – zracjonalizuje nam koszty inwestycyjne.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH