Grupa Synektik o wynikach finansowych za 2014 rok

Grupa Synektik w 2014 roku narastająco osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 78,7 mln zł, natomiast zysk netto firmy wyniósł 3,6 mln zł.

Zysk z działalności operacyjnej Grupy Kapitałowej w analizowanym okresie osiągnął poziom 5,4 mln zł, a EBITDA wyniosła 9,3 mln zł. Rentowność EBITDA w analizowanym okresie wyniosła 11,81 proc.

W roku 2014 Grupa Synektik skupiła się na licznych działaniach inwestycyjnych, które będą motorem wzrostu w nadchodzących latach. Główne inwestycje dotyczyły segmentu radioznaczników - przede wszystkim radioznaczników specjalnych.

Jak wyjaśnia Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik SA firma w pierwszym kwartale uruchomiła Centrum Badawczo-Rozwojowe w Warszawie. Do obiektu przyległy jest także nowo wybudowany zakład produkcyjny radiofarmaceutyków. Umożliwia to intensyfikację prac nad własnymi produktami, w szczególności nad radioznacznikami specjalnymi do diagnostyki onkologicznej i kardiologicznej. Natomiast zakład produkcyjny w grudniu 2014 roku został dorejestrowany, jako miejsce wytwarzania radiofarmaceutyku IASON Efdege.

- Dodatkowo staliśmy się wyłącznym właścicielem 4 radiofarmaceutyków, które zakupiliśmy od naszego austriackiego partnera IASON GmbH - EFDEGE, IASOflu, IASOdopa i IASOcholine. Dzięki zawartej umowie jesteśmy wyłącznym właścicielem produktów na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy oraz Białorusi. Mamy także prawo dostarczać radiofarmaceutyki do Czech i Słowacji. W tę strategię wpisuje się także rozpoczęcie prac z firmą Hadasit Medical Resarch & Development Ltd nad ammonium salt - radiofarmaceutykiem służącym do szybkiej i precyzyjnej diagnozy choroby wieńcowej metodą PET - mówi Kozanecki.

Wyniki finansowe Grupy Synektik obarczone są efektem sezonowości. Związane jest to z przesuwaniem w branży medycznej na czwarty kwartał środków na dostawy sprzętu w ramach przetargów publicznych. Dodatkowo wyniki całoroczne obciążone są kosztami szeregu podejmowanych działań inwestycyjnych oraz jednorazowym zdarzeniem przeniesienia notowań z rynku NewConnect na rynek regulowany GPW.

Warto jednak zaznaczyć, że pozytywne efekty podjętych działań są już obecnie zauważane przez Grupę Synektik i będą odnosić wpływ na działalność w kolejnych latach – dotyczy to m.in. optymalizacji procesu produkcji i dostaw radiofarmaceutyków do odbiorców oraz zwolnienia z opłat licencyjnych przez nabycie na własność 4 radiofarmaceutyków.

W całym 2014 roku spółka na inwestycje wydała w sumie 15,1 mln zł. Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku był też debiut akcji Synektik SA na rynku regulowanym GPW w Warszawie. Do obrotu dopuszczonych zostało 8.529.129 akcji serii od A do E o wartości nominalnej 0,50 zł każda, co stanowi 100 proc. akcji spółki. Kurs otwarcia w dniu debiutu wyniósł 22,40 zł i wzrósł o 1,8 proc. w stosunku do ostatniego zamknięcia na rynku NewConnect. Wprowadzającym na rynek regulowany GPW był Trigon DM. Spółka nie prowadziła oferty publicznej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH