Grupa Neuca o wynikach za II kwartał br.

Grupa Neuca w drugim kwartale 2012 roku zanotowała 15 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 7,8 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Wynik okazał się o 24 proc. lepszy od oczekiwanego przez analityków zysku netto na poziomie 12,1 mln zł. Neuca podtrzymuje osiągnięcie w 2012 roku prognozowanych 60 mln zł zysku netto. - Jesteśmy spokojni o realizację naszych założeń finansowych, w szczególności prognozy wyniku netto na ten rok 60 mln zł po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych - powiedział cytowany w raporcie Piotr Sucharski, prezes Grupy Neuca.

Zysk na działalności operacyjnej grupy wyniósł w tym okresie 21,9 mln zł wobec 16,3 mln zł przed rokiem oraz 18,5 mln zł prognozowanych przez rynek. Przychody Neuki wyniosły 1,411 mld zł wobec 1,519 mld zł rok wcześniej. Analitycy spodziewali się obrotów w wysokości 1,418 mld zł.

Narastająco po dwóch kwartałach 2012 roku zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 35,1 mln zł wobec 23,1 mln zł, zysk operacyjny wzrósł o 23 proc. do 51,0 mln zł z 41,5 mln zł, a EBITDA grupy wzrosła o 20 proc. rdr do 62,7 mln zł.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spadły o 13 proc. do 2,87 mld zł z 3,289 mld zł. Neuca podkreśla, że spadek przychodów w pierwszym półroczu o 13 proc. jest skorelowany ze spadkiem całego rynku hurtu farmaceutycznego, który wyniósł 9 proc. r/r . Udział spółek z Grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego w I półroczu 2012 r. wyniósł średnio 28 proc.

Spadek rynku hurtu aptecznego jest konsekwencją znacznych zmian w otoczeniu prawnym m.in. zmian prawa w zakresie zasad refundacji leków, zmian na listach leków refundowanych oraz zastąpieniu marż maksymalnych sztywnymi marżami stosowanymi przez podmioty zajmujące się hurtowym i detalicznym obrotem środkami farmaceutycznymi.

Duży zakres zmian prawnych oraz obawy pacjentów o dostępność leków po ich wprowadzeniu spowodowały znaczne przesunięcie popytu ze strony pacjentów oraz aptek na koniec 2011 roku i znaczny spadek rynku hurtu aptecznego w pierwszych miesiącach 2012 roku.

Spółka spodziewa się stopniowej poprawy sytuacji i spadku rynku w całym 2012 roku o 4-5 proc., a w kolejnych kilku latach rynek hurtu aptecznego powinien powrócić na ścieżkę wzrostu na poziomie 4-5 proc. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH