Grudziądz: wkrótce ruszy nabór do szpitalnego POZ

W październiku 2010 r. Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu uruchomi własny ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Jak podają Nowości, placówka ma zostać otwarta 1 października 2010 r. Deklaracje pacjentów będą przyjmowane od 15 września 2010 r. W pierwszej turze lecznica chce przyjąć ok. 2700 pacjentów. Drugi nabór ma ruszyć w październiku br.

Przychodnia będzie się mieścić w budynku dawnego oddziału wewnętrznego przy ul. Szpitalnej. Obecnie trwa tam jeszcze remont pomieszczeń i wyposażanie placówki.

Pomysł utworzenia przez grudziądzki szpital poradni POZ spotkał się z licznymi protestami dyrektorów miejscowych NZOZ-ów. Podkreślano, że placówka ani nie poprawi sytuacji ochrony zdrowia w mieście, ani nie odciąży SOR-u, co było jednym z argumentów przemawiających za jej otwarciem.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Marek Nowak, dyrektor szpitala, podkreślał, że wielu pacjentów ma zapewniony dostęp do lekarza rodzinnego jedynie do godziny 15.00 w dni robocze. W późniejszych godzinach, nocą lub w święta pozostają im tylko SOR-y. W efekcie lekarze oddziałów ratunkowych mierzą ciśnienie, wypisują recepty i leczą przeziębienia. Dlatego namawiałby do rozważenia tego rozwiązania innych dyrektorów szpitali.

– Zyskuje na nim pacjent, ale także lecznica, która otrzyma większe pieniądze za opiekę lekarską, którą i tak de facto pełni – zaznacza Marek Nowak.

Andrzej Małecki, członek Komisji Zdrowia Rady Miejskiej, do argumentu o odciążeniu SOR podchodzi sceptycznie. Uważa też, że Grudziądz ma wystarczającą liczbę przychodni.

– Trzeba tylko niektóre z nich zdyscyplinować, aby lepiej dbały o dobro i zdrowie pacjentów wedle warunków stawianych przez NFZ. Wówczas kolejki szybko znikną z SOR – mówi Nowościom Małecki. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH