Grudziądz: w szpitalu uruchomiono elektroniczną aptekę

Poprawie bezpieczeństwa pacjentów ma służyć elektroniczny system ordynowania leków wprowadzony w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu.

- Nowe rozwiązanie pozwala też odciążyć pielęgniarki - powiedział we wtorek (30 września) dyrektor lecznicy Marek Nowak.

Lekarze w grudziądzkim szpitalu jeszcze do niedawna ordynowali pacjentom leki tradycyjnie, na kartkach, a teraz robią to już tylko elektronicznie. Zlecenie na medykament dla konkretnego pacjenta wpisują do systemu informatycznego, skąd trafia ono do tzw. elektronicznej apteki.

Maszyna przygotowuje wskazany przez lekarza lek, a następnie odsyła go w foliowym opakowaniu na oddział. Tu pielęgniarka odkodowuje przesyłkę za pomocą czytnika kodów kreskowych, dowiadując się w ten sposób, dla którego z pacjentów przeznaczone są dane lekarstwa.

- Nie ma już leków na oddziałach. Oczywiście wyjątek stanowi intensywna terapia, gdzie niezbędne preparaty muszą być dostępne od ręki. Ale w przypadku pozostałych oddziałów dozowanie leków odbywa się tylko za pomocą systemu elektronicznego - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor grudziądzkiego szpitala.

Rozwiązanie to funkcjonuje w lecznicy zaledwie od początku września, ale jak podkreślił Nowak - efekty są już widoczne. W ocenie szefa szpitala, znacznie spadła liczba ordynowanych leków, a co za tym idzie - zmalały również koszty ponoszone przez lecznicę na ich zakup. - Dotychczas, z uwagi na dużą dostępność, lekarstwa podawano wręcz "na zawołanie", zatem też w przypadkach, gdy nie zawsze było to konieczne - zaznaczył Nowak.

Dyrektor podkreślił też, że nowe przedsięwzięcie bardzo ułatwia pracę pielęgniarkom, które, jak wynika z obliczeń Nowaka, na rozdzielanie leków poświęcały około 25 tysięcy godzin rocznie.

- To trudne i odpowiedzialne zadanie, niestety - obarczone ryzykiem błędu. Trzeba jasno powiedzieć, że w wyniku tradycyjnych metod dzielenia leków nierzadko dochodzi do pomyłek. I to w każdym szpitalu, choć dziś cały czas jest to temat tabu. Z obliczeń amerykańskich badaczy wynika, że w placówce liczącej od 600 do 800 łóżek, przy rozdawaniu medykamentów może dojść nawet do 20 tysięcy błędów rocznie - poinformował Nowak.

Jak zaznaczył, problemem jest również polipragmazja, czyli przyjmowanie przez pacjenta kilku leków jednocześnie. Nowak przyznał, że jako lekarz wie, jak trudno jest zapamiętać wszystkie reakcje zachodzące pomiędzy różnymi lekami. - Nasz program od razu informuje lekarza, jeśli przypisywane przez niego leki wchodzą w reakcję. Może on wówczas albo zmienić któryś z leków, albo zastosować inną dawkę - poinformował dyrektor grudziądzkiego szpitala.

Prace nad uruchomieniem elektronicznej apteki trwały dwa lata. W tym czasie szpital został dostosowany technicznie i informatycznie do wdrożenia systemu. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 7,5 mln zł, z czego blisko 6,5 mln stanowiły środki unijne, zaś resztę pokrył grudziądzki ratusz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH