Portal Samorządowy/Rynek Zdrowia | 19-03-2019 13:35

Grudziądz: prezydent liczy na pomoc marszałka w sprawie zadłużonego szpitala

- Olbrzymie zadłużenie szpitala w Grudziądzu obciąża budżet miasta. W tym roku miasto musi pokryć stratę za rok 2017 w wysokości blisko 50 mln złotych, w przyszłym roku będzie to strata za rok 2018 wynosząca ok. 28 mln zł - mówi w rozmowie z Portalem Samorządowym Maciej Glamowski, prezydent miasta.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Fot. materiały prasowe

Jak wyjaśnia prezydent, Regionalny Szpital Specjalistyczny to duma miasta. Placówka spełnia niemalże kliniczne standardy. W sferze jego oddziaływania znajduje się pół miliona mieszkańców.

Niestety szpital jest zadłużony na ponad 400 mln zł. Został już częściowo oddłużony poprzez przejęcie majątku przez spółkę komunalną. Do tego dochodzą straty generowane przez szpital, które miasto musi, jako organ tworzący, pokrywać. W tym roku jest to prawie 50 mln złotych, w kolejnym ok. 28 mln zł.

Samo miasto, gdyby nie szpital, mogłoby spokojnie funkcjonować. Nie jest jednak w stanie, bez uszczerbku dla mieszkańców, pokrywać zobowiązania szpitalne. Dlatego też prezydent liczy na wsparcie zewnętrzne, m.in. marszałka województwa. Grudziądz jest bowiem jedyną gminą, która została organem prowadzącym dla tak dużego szpitala, jego budżet wynosi ok. 300 mln zł. Tak duże placówki są w Polsce domeną marszałków.

Więcej: www.portalsamorządowy.pl