Groźby, naciski czy tylko informacja? Płatnik wylicza lekarzom koszty ordynowanych leków

Lekarze ze województwa śląskiego nie za bardzo wiedzą, po co NFZ wysyła im pisma z informacją o wartości leków refundowanych, które zaordynowali w konkretnym miesiącu. Kwota zestawiana jest ze średnią miesięczną dla danej specjalności. Zdaniem lekarzy płatnik w ten sposób wywiera nacisk na sposób udzielania świadczeń, sugerując pośrednio, aby nie wydawali za dużo.

Niektórzy lekarze dowiedzieli się z listów NFZ, że przekroczyli średnią dla swojej specjalności o kilkaset procent. Są zaniepokojeni, ponieważ mają wrażenie, że Fundusz grozi im, by nie szafowali drogimi lekami.

Płatnik naciska na lekarzy
- Lekarze słusznie obawiają się, że podobne pisma mogą posłużyć do negatywnej oceny ich pracy i są nieuzasadnioną próbą wywarcia nacisku na sposób udzielania świadczeń medycznych, za które ponoszą pełną odpowiedzialność zawodową - czytamy w piśmie z 7 kwietnia, wystosowanym przez Jacka Kozakiewicza, prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, do dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zygmunta Klosy.

Śląscy lekarze wnioskują, że korespondencyjna akcja NFZ to próba "przerzucania odpowiedzialności na lekarzy za niewydolność permanentnie niedofinansowanego i niedookreślonego systemu opieki zdrowotnej”. Przy okazji wskazują na koszty opłat pocztowych.

Akcja polegająca na wyliczaniu średniej miesięcznej dla każdej specjalności medycznej i informowaniu lekarzy, których recepty przekraczają średnią, ma być docelowo prowadzona w we wszystkich oddziałach NFZ.

Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego OW NFZ, przypomina, że podobne działania, lecz w mniejszej skali, jego Oddział podejmował już w poprzednich latach. Tym razem jednak korespondencję wysłano do większej grupy - 4 300 lekarzy spośród 20 tys. pracujących na Śląsku.

- Podczas poprzednich akcji pewne nieprawidłowości zostały uchwycone. Wyszły na jaw, gdy lekarz otrzymywał od nas informację o wartości leków refundowanych, które przepisał. Gdy nie zgadzał się z naszymi wyliczeniami, był to czytelny sygnał, że coś jest nie tak. Niejednokrotnie ujawniano dzięki temu przestępstwa - wyjaśnia nam Kopocz.

Kuriozalne wyliczenia
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, uważa działania NFZ za mobbing wobec lekarzy. Twierdzi, że zastosowano niewłaściwe kryterium oceny. Powinny nim być koszty leków ordynowanych w związku z leczeniem konkretnej jednostki chorobowej (tak robi się to w innych krajach, np. w Niemczech), a nie "wyssana z palca średnia”. Jednakże NFZ nie konsultował tej sprawy NIL.

- Nie wiadomo, jak liczono średnią. To są kuriozalne, bezsensowne wyliczenia. Do tego kosztowne, bo listy wysłano jako przesyłki polecone - mówi nam Hamankiewicz i dodaje, że jest to czytelna groźba wobec świata lekarskiego.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH