Granice dla polskich pacjentow nadal istnieć będą Czech może się leczyć w polskim szpitalu, ale Polak w czeskim już nie za bardzo...

Ewa Kopacz nie chce wprowadzenia dyrektywy "Pacjenci bez granic", która pozwala obywatelom Wspólnoty leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej.

Polacy mogliby otrzymać lepszą i szybszą pomoc medyczną za granicą, a NFZ musiałby pokryć koszty tych świadczeń, choć tylko do wysokości refundacji obowiązującej w Polsce. Różnicę pacjenci musieliby pokryć z własnej kieszeni. Na przykład chory, który poddałby się wszczepieniu by-passów w holenderskim szpitalu, musiałby zapłacić ponad 7 tys. euro. Bo w Holandii operacja kosztuje ponad 13 tys. euro, a w Polsce tylko 5,4 tys.

Autorzy dyrektywy „Pacjenci bez granic" uważają, że każdy pacjent w Unii Europejskiej powinien mieć prawo do swobodnego wyboru placówki, w której chce się leczyć. Minister zdrowia Ewa Kopacz, którą do poparcia dyrektywy przekonywał szwedzki minister zdrowia Goran Hagglund, jest jednak innego zdania.

– Projekt dyrektywy w obecnym kształcie jest dla polskiej strony nie do przyjęcia. Przygotowaliśmy własne propozycje zmian. Jeśli zostaną wzięte pod uwagę, być może strona polska zmieni stanowisko – tłumaczy Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Resort obawia się, że wprowadzenie dyrektywy spowodowałoby gwałtowny wzrost liczby Polaków leczących się w krajach UE za pieniądze NFZ. Tych obaw nie podzielają jednak eksperci. Z opinii przygotowanej dla Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) wynika, że umożliwienie pacjentom swobodnego leczenia za grani- cą kosztowałoby NFZ jedynie około 100 mln zł rocznie.

Magdalena Stawarska z Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że pacjent może wyjechać na bezpłatne leczenie zagraniczne tylko za zgodą prezesa NFZ. A to wiąże się z tym, że wyjazd musi być uzasadniony. W pierwszym przypadku jest on argumentowany szybszym terminem operacji w przypadku pogarszającego się stanu zdrowia, w drugim brakiem odpowiedniej terapii w kraju.

Przedstawicielka Funduszu zaznacza jednocześnie, że nie ma możliwości by pacjent zażądał od funduszu sfinansowania swojego zagranicznego leczenia. Chodzi tu o sytuacje, w których pacjent wyjechałby za granicę leczyć się bez uzyskania zgody.

Ministerstwo Zdrowia ma również inne zastrzeżenia. Przyjęcie dyrektywy zmusiłoby NFZ do rozliczania wszystkich rachunków za leczenie Polaków za granicą, zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach służby zdrowia. A to spowodowałoby, że krajowe placówki nie mające podpisanych kontraktów z NFZ mogłyby także przesyłać do Funduszu faktury za leczenie pacjentów.

Ostateczne decyzje w sprawie dyrektywy Pacjenci bez granic mają zapaść 1 grudnia na spotkaniu unijnym ministrów zdrowia w Brukseli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH