Grajewo: sąd rozstrzygnie, czy NFZ zapłaci za nadwykonania

Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozstrzygnie, czy i jakie pieniądze należą się szpitalowi w Grajewie za nadwykonania za 2009 r. Szpital domaga się 1,4 mln zł.

Termin rozprawy apelacyjnej wyznaczony został na 8 czerwca 2011 r. Odwołania złożyły zarówno Szpital Ogólny im. dr W. Ginela w Grajewie (w części oddalającej jego powództwo o zapłatę), jak i NFZ (w części uwzględniającej roszczenia szpitala).

Grajewski szpital jest jedynym szpitalem w Podlaskiem, który podał NFZ do sądu o zapłatę za nadwykonania usług medycznych w 2009 r. Z pozostałymi placówkami Fundusz zawarł ugody i wypłacił im po ok. 20-30 proc. żądanych kwot za usługi medyczne wykonane ponad limit.

Białostocki Sąd Okręgowy, jako sąd pierwszej instancji, proponował stronom zawarcie ugody, ale grajewski szpital nie chciał się na to zgodzić. Fundusz kwestionował wykonanie niektórych usług medycznych, szpital nie chciał przyjąć oferowanej przez NFZ kwoty, którą uważał za zaniżoną. Fundusz proponował bowiem szpitalowi wypłatę około 360 tys. zł.

Ostatecznie Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał grajewskiej placówce 25 proc. kwoty, jakiej szpital dochodził od NFZ. Roszczenie szpitala uznał za „częściowo zasadne”.

Grzegorz Dembski, dyrektor szpitala w Grajewie, powiedział, że szpital odwołał się od całego wyroku. Nie zgadza się bowiem z wysokością kwoty zasądzoną przez sąd pierwszej instancji. Dyrektor uważa, że w toku procesu NFZ sam przyznał, że szpital w Grajewie wykonał świadczenia ponad limit na sumę 1,4 mln zł, dlatego do takiej kwoty ograniczył swoje powództwo, by nie trzeba było - jak mówi dyrektor - powoływać biegłego w sprawie.

Rzecznik podlaskiego oddziału NFZ Adam Dębski powiedział jedynie, że Fundusz zaskarżył orzeczenie, bo - w jego ocenie - brak było podstawy prawnej, która uzasadniałaby wypłatę takiej kwoty, jaką przyznał sąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH