Sejmowa Komisja Zdrowia rozpoczęła w czwartek rano pracę nad ustawą o pracownikach Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZOZ). Obrady jednak zostały przerwane z powodu nieobecności partnerów społecznych.

Od wtorku komisja pracuje nad pakietem ustaw zdrowotnych, których projekty wróciły z podkomisji. W środę obrady trwały do późnych godzin nocnych. Około godz. 1.40 przyjęto projekt ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

W czwartek komisja rozpoczęła prace bez przedstawicieli związków zawodowych i korporacji. Później przybyli: Zdzisław Bujas z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) oraz Urszula Michalska z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Przedmiotem obrad miało być sprawozdanie podkomisji na temat ustawy o pracownikach ZOZ-ów (wcześniej – o szczególnych uprawnieniach pracowników ZOZ-ów).

Marek Balicki (SdPl-Nowa Lewica) chciał wiedzieć, czy strona społeczna została zapoznana z nową wersją przepisów i czy ustawa w obecnym kształcie była konsultowana na posiedzeniu Komisji Trójstronnej. Zwrócił też uwagę, że projekt tak ważny dla strony społecznej, w znacznej mierze ograniczający uprawnienia pracowników ZOZ-ów, nie powinien być omawiany bez udziału ich przedstawicieli.

Także Bolesław Piecha (PiS) podkreślił, że strona społeczna powinna mieć możliwość wypowiedzenia się na temat ustawy dotyczącej jej w tak znacznym stopniu. Czesław Hoc (PiS) zwrócił uwagę, że nie wszyscy zostali powiadomieni o czwartkowym posiedzeniu, nie każdy miał także możliwość, by dojechać na czas, a te osoby, które nie zostały do końca poprzedniego posiedzenia, nie wiedziały, który punkt będzie omawiany.

– Wielu z nas nie wiedziało o dzisiejszym posiedzeniu. Strona społeczna nie śpi w sejmowym hotelu, musi dojechać do domu, często do innych miast i mieć czas, żeby przygotować się do obrad, a ma też inne obowiązki – mówił Zdzisław Bujas. Dodał, że ustawa była przedmiotem konsultacji w Komisji Trójstronnej, ale nie w zespole branżowym przy Ministrze Zdrowia i nie w obecnej wersji, czyli ze zmianami wprowadzonymi przez podkomisję.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH