Zarząd województwa zachodniopomorskiego zdecydował, że do rządowego programu przekształcenia wg. planu B zgłosi Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim. - Gwarancją, że menedżer nie wybierze jedynie zyskownej działalności, ale również np. kosztowną intensywną terapię ma być zdaniem Andrzeja Szmita, dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim utworzenie spółki ze 100-procentowym udziałem samorządu.

O sytuacji gorzowskiego szpitala rozmawiano na spotkaniu w ramach Politycznego Klubu Dyskusyjnego im. Jana Dekerta, w którym udział wzięli senator Henryk M. Woźniak, dyrekcja szpitala oraz wicemarszałek województwa Elżbieta Polak.

Głównym tematem debaty była sytuacja finansowa i przyszłość gorzowskiej lecznicy. Zarząd województwa zdecydował, że będzie zgłaszał szpital do rządowego programu przekształcenia - pisze Gazeta Wyborcza.

- To dla nas szansa, na dofinansowanie, umorzenie części zobowiązań, spłatę kredytów zaciągniętych na restrukturyzację - uważa wicemarszałek Elżbieta Polak.

Wcześniej NFZ musi ocenić program naprawczy, a Bank Gospodarstwa Krajowego - plan finansowy. Potem wniosek opiniuje wojewoda i przekaże go ministrowi zdrowia. Procedura potrwa około roku.

Zdaniem dyrektora Andrzeja Szmita przekształcenie w spółkę powinno nastąpić pod jednym warunkiem: będzie to spółka ze 100-procentowym udziałem samorządu.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby dopuścić kapitał prywatny - mówił Szmit. - Z prostej przyczyny: szpital powinien ponosić pewne koszty związane bezpieczeństwem medycznym, które nie zawsze są ekonomicznie uzasadnione. Przykład to intensywna terapia. Jej prowadzenie nie jest ekonomicznie uzasadnionym przedsięwzięciem w szpitalu, ale nie może jej tu nie być. Samorząd będzie gwarantem, że szpital nie wybierze jedynie dochodowych form działalności - powiedział Szmit.

Zarząd województwa decydując się na przekształcenie szpitala ma nadzieję, że zostaną uregulowane zobowiązania publicznoprawne placówki - np. 40 mln zł wobec ZUS, ale także zobowiązania wynikające z zaciągniętych kredytów na wcześniejszy program restrukturyzacji, czyli ok. 130 mln zł. Dzięki programowi rządowemu będzie też możliwość spłaty zobowiązań cywilnoprawnych. W tym wypadku jedynie w stosunku 1:1, czyli za każdą samodzielnie zainwestowaną złotówkę rząd dołoży drugą.

Zdaniem dyrektora Andrzeja Szmita oddłużenie pozwoli inwestować w szpital, a co za tym idzie - w pacjenta.

- Gdyby nie wpisanie naszych wniosków na listę indykatywną Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, nie moglibyśmy dziś liczyć na żadne zakupy sprzętu. Całkowicie zepsuł się nam rezonans magnetyczny. W tej sytuacji nigdy nie wyciągnąłbym z kieszeni szpitala 4,5 mln zł, a za tym kryje się właśnie specjalistyczna pomoc dla pacjentów - powiedział Szmit.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH