Gorzów Wlkp.: wyniki referendum w szpitalu - załoga broni dyrektora

70 proc. pracowników Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim wzięło udział w referendum na temat sytuacji w lecznicy i działań organu założycielskiego wobec placówki. 94,4 proc. spośród nich sprzeciwiła się odwołaniu Andrzeja Szmita ze stanowiska dyrektora.

Gorzowski szpital zadłużony na 242 mln zł wziął w czerwcu br. krótkoterminowy kredyt w wysokości 10 mln zł. Zarząd miał go spłacić w dwóch ratach: w lipcu i sierpniu ze środków za nadwykonania. Tych jednak NFZ nie przekazał. W związku z tym umowę o pożyczkę trzeba było przedłużyć na 5 lat, co pociągnęło za sobą wzrost prowizji z 53 tys. zł do 1,5 mln zł. O tym fakcie szpital nie poinformował zarządu województwa, chociaż miał taki obowiązek. To pociągnęło za sobą działania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, który powołał komisję kontrolną i skierował sprawę do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Z takimi działaniami samorządu województwa nie zgadzały się związki zawodowe, które 26 października zorganizowały referendum. Związkowcy zapytali pracowników m.in. o to, czy chcą odwołania dyrektora, czy popierają wniosek o skierowanie doniesienia do prokuratury na marszałek województwa lubuskiego Elżbietę Polak ws. działania na szkodę szpitala i mieszkańców regionu, czy są za wystosowaniem listu otwartego do premiera Donalda Tuska i sejmiku województwa lubuskiego ws. pomocy dla szpitala.

Wyniki referendum zaskoczyły dyrektora, który przyznał, że tak duże poparcie załogi to dla niego zła wiadomość: trudniej będzie mu podjąć decyzję o ewentualnym odejściu ze stanowiska. Nie jest tajemnicą, że Andrzej Szmit złożył dokumenty do konkursu na stanowisko dyrektora w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Z kolei Andrzej Andrzejczak, szef szpitalnej Solidarności, po podliczeniu wyników referendum stwierdził, że do czasu spotkania z zarządem województwa nie będzie się wypowiadał na temat złożenia doniesienia do prokuratury przeciwko temuż zarządowi. Dodał także, że spotkanie z wicemarszałkiem Tomaszem Gierczakiem już zostało umówione. Związkowcy liczą też na rozmowę z marszałek Elżbietą Polak.

Dyrektor departamentu ochrony zdrowia w UMWL Anna Gwara potwierdziła, że marszałek Elżbieta Polak już wcześniej deklarowała chęć spotkania ze związkami zawodowymi po zakończeniu kontroli w szpitalu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH