Gorzów Wlkp.: komornik odstąpił od zajęcia tomografu w szpitalu

Komornik zdecydował odstąpić od zajęcia tomografu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - podała Krajowa Rada Komornicza. Długi szpitala nadal jednak podlegają egzekucji komorniczej.

Informację o zajęciu przez komornika tomografu komputerowego w gorzowskim szpitalu przekazał w środę (30 stycznia) dyrektor lecznicy Marek Twardowski. Wskazywał w niej, że zajęcia komornicze zadłużonego na ponad 260 mln zł szpitala stały się codziennością i mogą spowodować problemy w funkcjonowaniu placówki. Sprawą zajęła się Krajowa Rada Komornicza.

Rada zaznaczyła, że niezwłocznie zwróciła się do komornika zajmującego się tą sprawą. - W wystąpieniu zwróciliśmy uwagę na przepis Kodeksu postępowania cywilnego; w ocenie Rady tomograf nie powinien być zajmowany – powiedział Robert Damski, rzecznik prasowy KRK.

Damski dodał, że zgodnie z zapisem K.p.c. egzekucji nie podlegają m.in. produkty lecznicze niezbędne do funkcjonowania podmiotu leczniczego przez okres trzech miesięcy oraz niezbędne do jego funkcjonowania wyroby medyczne. Efektem sugestii KRK - jak dodał Damski - było anulowanie przez komornika wcześniejszego zajęcia tomografu.

''Postanowienie w czwartek (31 stycznia) zostanie doręczone do Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Jednocześnie informujemy, iż na żadnym etapie postępowania dostęp służb medycznych do tomografu nie był utrudniony'' - zapewniła KRK w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej, pod którym podpisał się prezes Rady Rafał Fronczek.

Iwona Horn ze Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie potwierdziła w czwartek (31 stycznia), że postanowienie komornika sądowego zostało już dostarczone do lecznicy.

- Obecnie sytuacja jest taka, że komornik nie prowadzi już egzekucji z tomografu, ale pozostają długi szpitala i wierzyciel będzie nadal dążył do odzyskania swoich pieniędzy. Po stronie wierzyciela jest, czy będzie wnosił o zajmowanie wierzytelności z NFZ, zajęcie rachunków bankowych czy też wnosił o zajmowanie ruchomości niewyłączonych z egzekucji - zaznaczył Damski.

Zobowiązania wymagalne gorzowskiego szpitala wobec dostawców leków, materiałów opatrunkowych, sprzętu jednorazowego użytku, wody i energii na koniec stycznia br. wynoszą 67,5 mln zł. Obecnie nakazy sądowe i zajęcia komornicze opiewają łącznie na ok. 13,3 mln zł.

Przygotowania do przekształcenia szpitala w spółkę trwają od lipca 2012 r. Taki wariant ratowania lecznicy wybrały władze regionu, a Sejmik województwa potwierdził to w przyjętym wówczas stanowisku. Zgodnie z założonym planem do przekształcenia miałoby dojść w kwietniu tego roku.

Władze regionu liczą, że z budżetu państwa uda im się uzyskać ok. 150 mln zł. W przypadku pozostałego zadłużenia biorą pod uwagę dwa warianty. W pierwszym województwo przejmie większość zobowiązań, których spłatę będzie negocjowało z wierzycielami, a zobowiązania podlegające zapłacie ureguluje ze środków z dotacji. Drugi wariant to obciążenie długiem nowo powstałej spółki, której zarząd będzie negocjował warunki spłaty z wierzycielami. Decyzję w sprawie przekształcenia szpitala w Gorzowie radni wojewódzcy mają podjąć na sesji 18 lutego br. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH