Gorzów Wlkp.: bez specjalistów ciężko leczyć

Działalność oddziału obserwacyjno-zakaźnego dla dorosłych i dzieci w Szpitalu Wojewódzkim w została zawieszona na trzy miesiące. Powód: braki kadrowe.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, gdy nagle z pracy odeszła dr Danuty Śmiglak, dotychczasowa ordynator oddziału zakaźnego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, pozostał na nim tylko jeden lekarz ze specjalizacją. W tej sytuacji oddział nie mógł funkcjonować. Dyrekcja zdecydowała zawiesić pracę jednostki na trzy miesiące.

Chorzy, którzy przebywali na oddziale zostali umieszczeni na pododdziale utworzonym w ramach oddziału wewnętrznego. Miejsca dla pacjentów zaoferowały również lecznice z Zielonej Góry i Szczecina. Bez zmian pracują poradnia chorób odzwierzęcych oraz poradnia chorób wątroby. Trwają intensywne poszukiwania specjalisty.

W drugiej połowie lipca 2010 r. w sprawie zawieszonego oddziału spotkali się wojewoda lubuski, przedstawiciele Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dyrekcja szpitala, sanepid oraz urzędnicy z Urzędu Marszałkowskiego. Wszystkie strony są zgodne, że zawieszony oddział chorób zakaźnych w gorzowskiej lecznicy musi wznowić działalność.

Podkreślano, że problem braku specjalistów dotyczy jednak nie tylko oddziału zakaźnego w gorzowskim szpitalu.

– Wykonana przez nas analiza dostarczyła nam informacji, ilu specjalistów zatrudnionych jest w szpitalnych oddziałach i poradniach w całym województwie lubuskim. W wielu oddziałach szpitalnych jest to jeden lub dwóch specjalistów. To sytuacja, która stwarza potencjalne zagrożenie, że w razie odejścia jednego z nich, poradnia czy oddział zostaną zamknięte. Tym bardziej, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiedział już, że nie będzie zgody na warunkowe kontraktowanie świadczeń zdrowotnych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Krasowska-Marczyk, dyrektor wydziału polityki społecznej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Aby poradzić sobie z tym problemem nie wystarczy doraźne poszukiwanie specjalisty. W opinii dyrektor Krasowskiej-Marczyk, potrzebna jest odgórna polityka, która pozwoli się zmierzyć z luką pokoleniową i z brakiem chętnych na robienie specjalizacji w niektórych z dziedzin medycyny.

Jak wynika z danych na temat kształcenia lekarzy na terenie województwa lubuskiego (stan na dzień 19.07.2010 r.),nie ma możliwości by zrobić specjalizację w dziedzinach: dermatologia i wenerologia, chirurgia stomatologiczna, ortodoncja, gastroenterologia, endokrynologia, hipertensjologia i periodontologia.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH