Gorzów Wielkopolski: rada społeczna żąda odwołania dyrektora, dyrektor - odwołania rady

W poniedziałek (10 września) rozpocznie się w Zielonej Górze XXX sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego, podczas której radni podejmą m. in. uchwałę w sprawie zmiany statutu Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Dyrektor szpitala Marek Twardowski, były wiceminister zdrowia, chce przekształcać szpital w spółkę i jest w sporze ze społeczną radą szpitala, domaga się jej odwołania w obecnym składzie.

W czerwcu br. radni przyjęli jedynie stanowisko na temat przekształcenia lecznicy w spółkę prawa handlowego, w oparciu o ustawę o działalności leczniczej. Daje ona możliwość uzyskania z budżetu państwa dotacji na spłatę zobowiązań, które zostały udzielone szpitalowi przez samorząd województwa (chodzi o 150 mln zł).

- Chcemy wziąć z budżetu państwa to, co jest do wzięcia. Na przekształcenie szpitala mamy czas do 31 marca 2013 r., ale dobrze, aby stało się to wcześniej. Bo im szybciej szpital stanie się spółką, tym szybciej uzyska pieniądze i wyjdzie na prostą - wyjaśniał Marek Twardowski, dyrektor lecznicy w Gorzowie Wielkopolskim, były wiceminister zdrowia.

Tymczasem jednak rada społeczna szpitala skierowała w czwartek (6 września) pismo do marszałek województwa, wojewody lubuskiego i radnych sejmiku, w którym domaga się odwołania dyrektora Marka Twardowskiego, po trzech miesiącach jego pracy na tym stanowisku.

Członkowie dziewięcioosobowej rady twierdzą, że utracił on ich zaufanie, a jego dotychczasowe działania nie prowadzą do poprawy sytuacji, wręcz przeciwnie: ”eskalują napięcia i budują złą atmosferę wokół szpitala”.

Dyrektor także złożył wniosek - o odwołanie rady społecznej.

- Marek Twardowski zwrócił się do urzędu marszałkowskiego z wnioskiem o odwołanie rady, ponieważ nie widzi możliwości nawiązania z nią lojalnej współpracy. Zwrócił się też z prośbą o zmianę w statucie szpitala i zmniejszenie liczby członków rady. Zarząd rozważy tę propozycję. Wniosek rady społecznej być może jest odpowiedzią na zgłoszoną propozycję dyrektora. Decyzje w tej sprawie zapadną na jednym z najbliższych posiedzeń zarządu - powiedział nam Romuald Kreń, członek zarządu województwa lubuskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia. 

Czytaj też. Gorzów Wielkopolski: były wiceminister sprawdzi, jak w praktyce przekształcić szpital

Pozostałe punkty poniedziałkowych obrad dotyczące ochrony zdrowia to podjęcie uchwał w sprawie: przyjęcia programu ”Kierunki rozwoju lecznictwa w zakresie onkologii i onkohematologii w województwie lubuskim na lata 2012-2020”, przyjęcia sprawozdania z realizacji w 2012 roku Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2010-2013, połączenia Szpitala Wojewódzkiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze, połączenia jednostek budżetowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Zielonej Górze i Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp., a także wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w sprawie połączenia SP ZOZ ”Medkol” w Zielonej Górze ze 105. Szpitalem Wojskowym z Przychodnią SP ZOZ w Żarach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH