Gorzów Wielkopolski: przekształcenie - ostatnia deska ratunku szpitala?

Samorząd województwa lubuskiego 2 lipca będzie głosował uchwałę w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim w spółkę prawa handlowego.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Mirosława Dulat rzecznik Zarządu Województwa Lubuskiego, projekt stanowiska sejmiku jest już gotowy i czeka na przyjęcie radnych. Głosowanie uchwały ma nastąpić na najbliższym posiedzeniu sejmiku, tj. 2 lipca br.

Powodem przekształcenia szpitala jest jego fatalna sytuacja finansowa. Jak informuje nas Zarząd Województwa Lubuskiego pomimo przeprowadzonej restrukturyzacji w roku 2005 długi szpitala wynosiły już 200 mln zł. Z roku na rok sytuacja finansowa placówki ulegała dalszemu pogorszeniu.

"Wprowadzane systematycznie od 2002 r. różnorodne programy restrukturyzacyjne, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w zakresie poprawy sytuacji ekonomicznej szpitala. Pierwszy kwartał 2012 r. szpital zamknął stratą finansową w wysokości 4,5 mln zł., mimo wzrostu wartości kontraktu z NFZ . Dzięki wsparciu przez Samorząd Województwa Lubuskiego, polepszenie wyników finansowych nastąpiło tylko w latach 2009-2010. Obecnie Jednostka ponownie generuje straty" - czytamy w stanowisku sejmiku w sprawie przekształcenia szpitala.

Sytuacja ta bezpośrednio przekłada się na płynność finansową. Biorąc pod uwagę zobowiązania wymagalne, których termin zapłaty minął, w każdej chwili może wkroczyć komornik.

Oceną realizacji działań restrukturyzacyjnych i naprawczych, mających na celu zrównoważenie przychodów i kosztów działalności, w ostatniej dekadzie trzykrotnie zajmowała się Najwyższa Izba Kontroli, która za każdym razem oceniła te działania negatywnie.

W ostatnim wystąpieniu pokontrolnym z dnia 4 kwietnia 2012r. NIK jasno wskazuje, że dane dotyczące sytuacji finansowej świadczą o braku rozwiązania podstawowych problemów szpitala, tj. zdolności do efektywnego funkcjonowania oraz możliwości regulowania zobowiązań. Od momentu utworzenia w 2002 r. placówki, koszty obsługi zadłużenia wyniosły co najmniej 124,5 mln zł.

W opinii Najwyższej Izby Kontroli, w obecnej sytuacji, samodzielna spłata zobowiązań lecznicy w oparciu o uzyskiwane przychody z działalności podstawowej nie jest możliwa.

Według władz województwa restrukturyzacja polegająca na zmianie formy organizacyjno-prawnej jednostki, jest jedynym rozwiązaniem pozwalającym na jej dalsze funkcjonowanie.

Zgodnie z ustawą proces ten należy przeprowadzić do końca 2013 r. W tegorocznej rezerwie budżetu państwa zaplanowano 1,4 mld zł na dotacje dla samorządów, które skomercjalizują swoje szpitale.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH