
- Nie ma jednoznacznej definicji usługi medycznej. Dlatego warto sięgnąć do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który kilka razy wypowiadał się w tej materii - mówiła podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego* Ewa Górska-Herezo, prezes zarządu Impel Cleaning Sp. z o.o.
- Trybunał Sprawiedliwości stwierdził m.in., że usługa medyczna obejmuje diagnozę, opiekę oraz leczenie pacjentów. TS podkreślał także, że usługa medyczna nie zawsze musi być wykonywana przez pracowników posiadających wykształcenie medyczne - przypomina prezes Górska-Herezo.
Dodaje: - Nie jest bowiem najważniejszą kwestią, kto wykonuje tę usługę, ale to, jaki jest jej cel. TS wskazuje, że musi to być cel terapeutyczny, rozumiany jednak szeroko.
- Gdybyśmy tę usługę odnosili wyłącznie do leczenia, wówczas wszystkie czynności związane z opieką nad pacjentem musiałyby zostać opodatkowane stawką VAT, stając się dodatkowym kosztem dla szpitala. W ten sposób ograniczony zostałby dostęp przeciętnego obywatela do służby zdrowia, w tym do opieki szpitalnej, co z kolei nie jest zgodne z wytycznymi dyrektywy unijnej - tłumaczy.
Ewa Górska-Herezo zwraca uwagę, że ok. 60% tzw. usług pomocowych przy pacjencie (nie związanych bezpośrednio z samym procesem leczenia - red.) realizowanych jest w formule outsourcingu przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. Podkreśla, że przeważnie te podmioty posiadają własną, indywidualną interpretację przepisów wydaną przez Ministerstwo Finansów.
- Na podstawie tej interpretacji minister finansów stwierdza, że usługi pomocowe w otoczeniu pacjenta oraz wszystkie inne z nimi związane, mają cel terapeutyczny - służą ratowaniu i poprawie stanu zdrowia, a także zapewnieniu pacjentowi opieki. Z tego tytułu mają prawo być zwolnione z podatku VAT - stwierdza prezes Górska-Herezo.
Przyznała, że w ostatnim czasie Urzędy Kontroli Skarbowej mają w tej kwestii trochę inne zdanie - z całego ciągu usług realizowanych w otoczeniu pacjenta wyodrębniają część z nich, stwierdzając, że nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.
Zaznacza, że z takiej interpretacji wynika, że Urzędy Kontroli Skarbowej nie mają pełnej wiedzy o charakterze tych usług oraz jaka jest ich rola w całym procesie terapeutycznym.
- Na przykład UKS uznaje, że samo karmienie pacjenta jest usługą zwolnioną z VAT-u, gdyż ma cel terapeutyczny. Jeśli jednak ten sam pracownik odnosi naczynie do kuchni po zakończeniu karmienia hospitalizowanej osoby, wówczas ta czynność ma być obłożona 23-procentowym podatkiem VAT - opisuje Ewa Górska-Herezo.
Podkreśla, że takie rozdzielanie jednej usługi praktycznie uniemożliwia jej logiczne skalkulowanie, obejmujące różne stawki podatkowe.
* Wypowiedzi zanotowane podczas sesji "Polski szpital 2017 - cz. II" w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja 2017 r.).


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 14:42 UE chce nałożenia obowiązku wyposażania aut w systemy ratujące życie
- 14:20 Grypa w ataku. 25 ofiar śmiertelnych w ciągu tygodnia
- 14:03 NIK o kierunkach zmian w systemie ochrony zdrowia
- 13:46 Irak: urodziła siedmioraczki siłami natury
- 13:32 Polacy jedzą rocznie aż 12 kg więcej cukru przetworzonego niż 10 lat temu
- 13:12 Komisja zdrowia rekomenduje przepisy mające ograniczyć handel nielegalnymi papierosami
- 12:50 Badania: barwnik borówek może obniżać ciśnienie tętnicze
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 4 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 5 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 6 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 7 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych