Górska-Herezo: jedna usługa medyczna - dwie stawki podatku? Ewa Górska-Herezo, prezes Impel Cleaning; FOT. PTWP

- Nie ma jednoznacznej definicji usługi medycznej. Dlatego warto sięgnąć do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który kilka razy wypowiadał się w tej materii - mówiła podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego* Ewa Górska-Herezo, prezes zarządu Impel Cleaning Sp. z o.o.

- Trybunał Sprawiedliwości stwierdził m.in., że usługa medyczna obejmuje diagnozę, opiekę oraz leczenie pacjentów. TS podkreślał także, że usługa medyczna nie zawsze musi być wykonywana przez pracowników posiadających wykształcenie medyczne - przypomina prezes Górska-Herezo.

Dodaje: - Nie jest bowiem najważniejszą kwestią, kto wykonuje tę usługę, ale to, jaki jest jej cel. TS wskazuje, że musi to być cel terapeutyczny, rozumiany jednak szeroko.

- Gdybyśmy tę usługę odnosili wyłącznie do leczenia, wówczas wszystkie czynności związane z opieką nad pacjentem musiałyby zostać opodatkowane stawką VAT, stając się dodatkowym kosztem dla szpitala. W ten sposób ograniczony zostałby dostęp przeciętnego obywatela do służby zdrowia, w tym do opieki szpitalnej, co z kolei nie jest zgodne z wytycznymi dyrektywy unijnej - tłumaczy.

Ewa Górska-Herezo zwraca uwagę, że ok. 60% tzw. usług pomocowych przy pacjencie (nie związanych bezpośrednio z samym procesem leczenia - red.) realizowanych jest w formule outsourcingu przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. Podkreśla, że przeważnie te podmioty posiadają własną, indywidualną interpretację przepisów wydaną przez Ministerstwo Finansów.

- Na podstawie tej interpretacji minister finansów stwierdza, że usługi pomocowe w otoczeniu pacjenta oraz wszystkie inne z nimi związane, mają cel terapeutyczny - służą ratowaniu i poprawie stanu zdrowia, a także zapewnieniu pacjentowi opieki. Z tego tytułu mają prawo być zwolnione z podatku VAT - stwierdza prezes Górska-Herezo.

Przyznała, że w ostatnim czasie Urzędy Kontroli Skarbowej mają w tej kwestii trochę inne zdanie - z całego ciągu usług realizowanych w otoczeniu pacjenta wyodrębniają część z nich, stwierdzając, że nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

Zaznacza, że z takiej interpretacji wynika, że Urzędy Kontroli Skarbowej nie mają pełnej wiedzy o charakterze tych usług oraz jaka jest ich rola w całym procesie terapeutycznym.

- Na przykład UKS uznaje, że samo karmienie pacjenta jest usługą zwolnioną z VAT-u, gdyż ma cel terapeutyczny. Jeśli jednak ten sam pracownik odnosi naczynie do kuchni po zakończeniu karmienia hospitalizowanej osoby, wówczas ta czynność ma być obłożona 23-procentowym podatkiem VAT - opisuje Ewa Górska-Herezo.

Podkreśla, że takie rozdzielanie jednej usługi praktycznie uniemożliwia jej logiczne skalkulowanie, obejmujące różne stawki podatkowe.

* Wypowiedzi zanotowane podczas sesji "Polski szpital 2017 - cz. II" w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja 2017 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH