Góra Śląska: szpitala praktycznie już nie ma, ale pozostały długi Szpitala w Górze Śląskiej już nie ma. Pozostały długi, które starostwo przejęło po likwidowanym SPZOZ, przekształcając go w spółkę, i które będzie spłacać do 2038 r. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Samorządy Środy Śląskiej i Góry Śląskiej, które nie były w stanie dokładać już z własnych środków do swoich szpitali powiatowych, znalazły - wydawało się - dobre rozwiązanie. Sprzedały swoje udziały w oddłużonych ogromnym wysiłkiem szpitalach - spółkach z wiarą, że od tego momentu wyjdą one na prostą i będą służyć mieszkańcom powiatu. Stało się inaczej.

Najpierw, w 2015 r. wygaszano kolejne oddziały szpitala w Środzie Śląskiej, wypowiadając umowy NFZ. Potem w szpital w Górze Śląskiej w lipcu ubiegłego roku wypowiedziano kontrakt na świadczenia oddziałów ginekologicznego i położniczego oraz chirurgii ogólnej. Później przyszła kolej na oddział wewnętrzny.

Fundusz zaskoczony
7 kwietnia br., dawny szpital powiatowy, dzisiaj z dumną nazwą Polskie Centrum Zdrowia Góra Śląska Sp. z o.o., wypowiedział Funduszowi z dnia na dzień kontrakty na pediatrię oraz izbę przyjęć. Jak poinformował - z powodu braku koniecznego do realizacji kontraktu personelu medycznego. Powód? Jak doniosły lokalne media, nikt z personelu nie chciał się zgodzić na wysokość zaproponowanych im wynagrodzeń.

Dolnośląski NFZ był zaskoczony decyzją zerwania kontraktu przez PCZ Góra Śląska, który zaproponował, by odbyło się to w trybie rozwiązania umowy. Fundusz zareagował błyskawicznie. Zaczął rozmawiać ze szpitalami ościennymi, graniczącymi z powiatem górowskim - w Gogowie, Lubinie i Trzebnicy. Rozesłał także pismo do starostów powiatów, na których terenie mieszczą się te szpitale.

- To, co możemy w tej chwili zrobić, to zaproponować szpitalom w ościennych powiatach zwiększenie kontraktów o kwotę, którą dysponowała wcześniej placówka w Górze Śląskiej. Patrząc na mapę, w pobliżu Góry znajdują się także szpitale w Lesznie czy Wschowej, ale to już jest inne województwo. Jeżeli tam będą szukać pomocy mieszkańcy Góry, to oczywiście w ramach migracji, za te świadczenia zapłacimy wielkopolskiemu oddziałowi NFZ - mówi Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego OW NFZ.

Miłe złego początki
Paweł Niedźwiedź, wicestarosta górowski, przyznaje, że kiedy niewiele ponad dwa lata temu, w grudniu 2013  r., na podstawie uchwały Rady Powiatu Górowskiego podpisano umowę sprzedaży udziałów Powiatowego Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze Sp. z o.o. firmie Polskie Centrum Zdrowia S.A. we Wrocławiu (obecnie w upadłości likwidacyjnej), nikt nie był w stanie przewidzieć, że niedługo później szpital praktycznie przestanie istnieć.

- Firma z tak dużym doświadczeniem, prowadząca wiele placówek medycznych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie nie budziła najmniejszych zastrzeżeń. Zarządzała 17 przedsiębiorstwami leczniczymi. PCZ SA wydawał się być wiarygodnym partnerem, notowanym, co prawda na rynku New Connect, ale nikt nie przypuszczał, że historia szpitala może tak się potoczyć, i to w takim tempie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Niedźwiedź.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH