Góra Śląska: szpitala praktycznie już nie ma, ale pozostały długi Szpitala w Górze Śląskiej już nie ma. Pozostały długi, które starostwo przejęło po likwidowanym SPZOZ, przekształcając go w spółkę, i które będzie spłacać do 2038 r. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Samorządy Środy Śląskiej i Góry Śląskiej, które nie były w stanie dokładać już z własnych środków do swoich szpitali powiatowych, znalazły - wydawało się - dobre rozwiązanie. Sprzedały swoje udziały w oddłużonych ogromnym wysiłkiem szpitalach - spółkach z wiarą, że od tego momentu wyjdą one na prostą i będą służyć mieszkańcom powiatu. Stało się inaczej.

Najpierw, w 2015 r. wygaszano kolejne oddziały szpitala w Środzie Śląskiej, wypowiadając umowy NFZ. Potem w szpital w Górze Śląskiej w lipcu ubiegłego roku wypowiedziano kontrakt na świadczenia oddziałów ginekologicznego i położniczego oraz chirurgii ogólnej. Później przyszła kolej na oddział wewnętrzny.

Fundusz zaskoczony
7 kwietnia br., dawny szpital powiatowy, dzisiaj z dumną nazwą Polskie Centrum Zdrowia Góra Śląska Sp. z o.o., wypowiedział Funduszowi z dnia na dzień kontrakty na pediatrię oraz izbę przyjęć. Jak poinformował - z powodu braku koniecznego do realizacji kontraktu personelu medycznego. Powód? Jak doniosły lokalne media, nikt z personelu nie chciał się zgodzić na wysokość zaproponowanych im wynagrodzeń.

Dolnośląski NFZ był zaskoczony decyzją zerwania kontraktu przez PCZ Góra Śląska, który zaproponował, by odbyło się to w trybie rozwiązania umowy. Fundusz zareagował błyskawicznie. Zaczął rozmawiać ze szpitalami ościennymi, graniczącymi z powiatem górowskim - w Gogowie, Lubinie i Trzebnicy. Rozesłał także pismo do starostów powiatów, na których terenie mieszczą się te szpitale.

- To, co możemy w tej chwili zrobić, to zaproponować szpitalom w ościennych powiatach zwiększenie kontraktów o kwotę, którą dysponowała wcześniej placówka w Górze Śląskiej. Patrząc na mapę, w pobliżu Góry znajdują się także szpitale w Lesznie czy Wschowej, ale to już jest inne województwo. Jeżeli tam będą szukać pomocy mieszkańcy Góry, to oczywiście w ramach migracji, za te świadczenia zapłacimy wielkopolskiemu oddziałowi NFZ - mówi Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego OW NFZ.

Miłe złego początki
Paweł Niedźwiedź, wicestarosta górowski, przyznaje, że kiedy niewiele ponad dwa lata temu, w grudniu 2013  r., na podstawie uchwały Rady Powiatu Górowskiego podpisano umowę sprzedaży udziałów Powiatowego Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze Sp. z o.o. firmie Polskie Centrum Zdrowia S.A. we Wrocławiu (obecnie w upadłości likwidacyjnej), nikt nie był w stanie przewidzieć, że niedługo później szpital praktycznie przestanie istnieć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH