Radni powiatu gołdapskiego przegłosowali przekształcenie szpitala i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w spółkę.

Po kilku miesiącach rozmów i wątpliwości włodarze zaaprobowali pomysł dyrektora SP ZOZ Wiesława Jurgielewicza. Jeszcze przed głosowaniem dyrektor szpitala kolejny raz wyjaśnił, że przy opracowywaniu biznesplanu wziął pod uwagę dwa zakłady po to, aby zwiększyć szansę pozyskania dotacji dla powiatu.

– Jeśli chodzi o formę prawną, innej możliwości nie ma, aby skorzystać z pomocy ministerstwa. Z przedłożonych ministerstwu dokumentów wynika, że mamy szansę na pozyskanie 5 mln złotych dotacji – przekonuje dyrektor SP ZOZ.

Program zakłada przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej, ale wiąże się to z likwidacją obecnie istniejących. W ich miejsce utworzony ma zostać jeden, w postaci spółki. Stuprocentowy udział powiatu gwarantuje pełną kontrolę nad nią. W przyszłości może on jednak zaproponować gminom wykupienie części udziałów. Ostatecznie uchwalony przez radnych program będzie realizowany do końca 2011 roku. Ruch należy teraz do Banku Gospodarstwa Krajowego, który wystawi opinię o biznesplanie. Swoją ocenę wyda również Narodowy Fundusz Zdrowia.

Po uzyskaniu pozytywnych opinii, kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do wojewody o objęcie programem „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w systemie ochrony zdrowia". Radni będą musieli też podjąć stosowne uchwały o likwidacji SP ZOZ i SP ZPO, a także o powołaniu nowej spółki pod nazwą Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH