
Radni powiatowi zdecydowali, że Szpital Powiatowy w Głubczycach zostanie przekształcony do 31 stycznia 2011 roku.
To nie pierwsza decyzja o przesunięciu w czasie przekształceń własnościowych głubczyckiego szpitala. Pod koniec maja 2009 roku radni przegłosowali uchwałę o likwidacji szpitala i przekształcenia go w spółkę prawa handlowego a szpital na nowych zasadach miał funkcjonować od 31 sierpnia. Niestety, na przeszkodzie stanęły zawiłe procedury, jakim musiał sprostać powiat i SPZOZ.
Władze powiatu i dyrekcja szpitala chcą przekształcić SP ZOZ w spółkę i skorzystać przy tym z planu B. Głubczycka lecznica ma ponad siedem milionów długu i gdyby udało się plan B wprowadzić w życie, byłaby to ogromna pomoc.
W grudniu powiat spłacił milion 700 tysięcy złotych ze szpitalnych długów, a milion 800 tysięcy zostało zarezerwowane na spłatę zadłużenia w tegorocznym budżecie.
– Przede wszystkim chodzi o to, że do końca roku nie wiedzieliśmy jaki kontrakt da nam Narodowy Fundusz Zdrowia – wyjaśnia Józef Kozina, starosta głubczycki. – Była nawet mowa, że pieniądze będą mniejsze o 10 procent w stosunku do ubiegłorocznych. Nie chcieliśmy więc na samym starcie stawiać nowej spółki w złej sytuacji finansowej. Poczekamy więc jeszcze rok – stwierdza na łamach Nowej Trybuny Opolskiej starosta głubczycki Józef Kozina.
Jak zauważyli uczestnicy jednej z cyklu regionalnych konferencji Rynku Zdrowia "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna prspektywa", odbywającej się na początku grudnia we Wrocławiu, pewną trudność szpitalom aspirującym o środki z planu B nastręcza zgromadzenie wymaganej dokumentacji, ale nie jest to – mówiono – zasadniczym powodem, dla którego liczba placówek składających wnioski o przekształcenia okazuje się mniejsza niż wcześniej prognozowano.
– Przekształcenie jednostki jest procesem wymagającym podjęcia poważnych zobowiązań i zapewnienia spółce finansowej przewidywalności. W czasach, kiedy Fundusz nie potrafi z obiektywnych powodów zdefiniować możliwości finansowych na najbliższe półrocze, trudno wymagać od dyrekcji placówek, żeby w sposób wiarygodny i możliwy do zweryfikowania określiły jaka będzie kondycja placówek na najbliższe kilka lat – stwierdził Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa dolnośląskiego ds. polityki zdrowotnej, wskazując na zasadniczy powód, dla którego dyrekcje wielu dolnośląskich szpitali z ostrożnością podchodzą do przekształceń wg planu B.
Te obawy potwierdził podczas wspomnianej konferencji Andrzej Dronsejko, dyrektor SPZOZ w Oławie. Jego zdaniem trudno o dołączenie rzetelnych biznesplanów do wniosków o przekształcenie jednostki według planu B w sytuacji, gdy na początku grudnia w szpitalu nie tylko, że nie podpisano kontraktu na rok 2010, ale nawet nie było wiadomo czy będzie on na poziomie z minionego roku.

CZYTAJ TAKŻE
- CZ22:33 Jak mierzyć sukces nowej terapii lekowej w kardiologii?
- CZ21:43 Najbardziej toksyczne w e-papierosach są aldehyd cynamonowy oraz wanilina
- CZ21:23 Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim
- CZ21:00 Protestujący w Sejmie: spotkanie z minister Rafalską bez przełomu, będzie kolejne
- CZ20:38 Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
- CZ20:04 MZ: po likwidacji Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie
- CZ19:44 Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej nadzoru nad kosmetykami
- CZ19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych