Gliwicka onkologia odzyskała samodzielność finansową CO-I w Gliwicach nie musi oddawać pieniędzy do innych oddziałów Fot. Archiwum

5 maja prof. Krzysztof Składowski, nowy szef gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oświadczył, że pomimo pozostania instytutu w Gliwicach w strukturach warszawskich jednostka odzyskała autonomię finansową i nie musi oddawać pieniędzy do innych oddziałów.

- Odzyskaliśmy autonomię finansową - to dzięki państwu - politykom i mediom. To jest sukces - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Gliwicach prof. Krzysztof Składowski.

Jak poinformował pełniący od ubiegłego tygodnia obowiązki dyrektora gliwickiego Centrum Onkologii prof. Składowski, opracowywana jest nowelizacja ustawy o instytutach badawczych, w której - według deklaracji polityków - znajdą się prawne zabezpieczenia finansów oddziału. Jednocześnie przedstawiciele gliwickiego szpitala złożą wniosek do Rady Naukowej Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie o umieszczenie takiego zapisu w statucie instytutu.

- Chcemy poprosić radę naukową o to, żeby dokonała zmian w statucie instytutu i zapewniła wszystkim naszym placówkom - warszawskiej, gliwickiej, krakowskiej - taką autonomię finansową. Wtedy to będzie już jasne - powiedział prof. Składowski.

Podkreślił, że szef całego instytutu, prof. Jan Walewski, wykluczył zabieranie oszczędności wygenerowanych w jednym ośrodku na pokrycie deficytu w innym.

- To samo zagwarantował minister zdrowia podczas spotkania z delegacją naszej dyrekcji. 3 maja miałem też okazję porozmawiać z panią premier Szydło. Uzyskałem zapewnienie, że pani premier będzie się przyglądać całemu procesowi. Jest zdania, że Instytut Onkologii w Gliwicach najlepiej ma się pod skrzydłami całego instytutu badawczego razem z Warszawą i Krakowem - mówił prof. Składowski.

W działania na rzecz usamodzielnienia gliwickiego szpitala angażowało się w ostatnich miesiącach wiele regionalnych środowisk, w tym politycy różnych opcji, poprzednie kierownictwo placówki oraz śląskie media, które zainicjowały zbiórkę podpisów pod apelem o utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii. Ponad 15 tys. podpisów przekazano w lutym ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi.

W ocenie pomysłodawców powołania Śląskiego Instytutu Onkologii, korzyści takiego rozwiązania to m.in. powstanie wysoko wyspecjalizowanego ośrodka onkologicznego mającego dominującą pozycję na terenie Polski południowej, racjonalne dysponowanie środkami pieniężnymi i pogłębienie prowadzonych w Gliwicach badań.

Zwolennicy usamodzielnienia gliwickiego Centrum Onkologii opowiadają się za przeznaczeniem pieniędzy wypracowanych przez ten szpital na rzecz tej placówki i jej pacjentów, rekrutujących się z całego kraju. Jak wskazywali, kiedy jest częścią ogólnopolskiej instytucji, nadwyżki trafiają do oddziałów w innych częściach kraju, co utrudnia realizację ważnych inwestycji w Gliwicach.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH