Gliwice: ortopedia będzie działać, podpisano umowy ze specjalistami Fot. materiały prasowe

Od 1 sierpnia w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach w pełnym wymiarze będzie działać ortopedia - poinformował w środę (26 lipca) Urząd Miasta. Podpisano kontrakty z nowym zespołem lekarzy specjalistów, którzy zapewnią opiekę mieszkańcom Gliwic i powiatu.

Uzupełniana jest również kadra lekarska w innych oddziałach szpitalnych. Według zapowiedzi gliwickiego samorządu, wszystko wskazuje na to, że do 1 października, kiedy w całej Polsce ruszy sieć szpitali, większość spraw w gliwickiej placówce będzie uporządkowana.

W ostatnim czasie Szpital Miejski nr 4 (dawny wojskowy) borykał się z problemami kadrowymi. W maju został połączony z Gliwickim Centrum Medycznym (dawnym Szpitalem nr 1). Dzięki temu połączone placówki mogły znaleźć się w ogólnopolskiej sieci szpitali jako szpital z II stopniem referencyjności.

W wyniku połączenia szpitali pracownicy uzyskali jednak prawną możliwość złożenia wypowiedzeń w terminie 7 dni. Skorzystało z tego kilku lekarzy, opuszczając m.in. z powodów płacowych dotychczasowe miejsca pracy. Szpital nr 4 nie mógł spełnić ich oczekiwań finansowych.

- Zgodnie z zapowiedziami, już od 1 sierpnia ortopedię w szpitalu zasili nowy zespół lekarzy i myślę, że ten oddział będzie pracował już mniej więcej za 2 tygodnie całkowicie normalnie. Z innymi oddziałami jest podobnie, szef szpitala nr 4 uzupełnia kadrę. Do 1 października, kiedy w całym kraju ruszy tzw. sieć, większość spraw w szpitalu nr 4 będzie uporządkowana, a oddziały będą funkcjonowały bez zakłóceń. Liczę również, że w nowym systemie finansowania służby zdrowia, oby wyższego niż obecnie, naszemu szpitalowi jako jednemu z 13 w województwie z II stopniem referencyjności zdecydowanie łatwiej będzie pozyskiwać kolejnych pracowników - powiedział w środę prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

13 lipca podczas nadzwyczajnej sesja gliwickiej Rady Miasta debatowano o sytuacji miejscowych szpitali, które w związku z problemami kadrowymi musiały ograniczyć wykonywanie niektórych świadczeń z zakresu chirurgii dziecięcej i ortopedii. Ostatecznie Rada nie przyjęła zaproponowanej przez wnioskodawców uchwały, wyrażającej zaniepokojenie sytuacją w gliwickim Szpitalu Miejskim nr 4.

- U podstaw wszystkich problemów każdego szpitala leży niedobór finansów z NFZ-u na bieżącą działalność. Służba zdrowia jest opłacana mizernie, natomiast oczekiwania personelu rosną. Rodzą one pewną frustrację i chęć poszukiwania lepszego płatnika. Na Śląsku odbywa się zresztą swoista wędrówka kadr lekarskich i pielęgniarskich - wyjaśniał w trakcie obrad Rady Miejskiej Marian Jarosz, dyrektor Szpitala Miejskiego nr 4.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH