Gliwice: 106 Szpital Wojskowy zostanie przejęty przez samorząd

Po prawie półtora roku rozmów i negocjacji samorząd Gliwic doszedł do porozumienia z Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie przejęcia cenionego nie tylko w mieście 106 Szpitala Wojskowego z Przychodnią.

Jak zapewnił portal rynekzdrowia.pl Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy gliwickiego Urzędu Miasta, wszystkie szczegóły dotyczące przejęcia przez miasto szpitala zostały uzgodnione. W ciągu najbliższych tygodni ma nastąpić podpisanie umowy w tej sprawie. Gdyby nie decyzja władz samorządowych, najprawdopodobniej placówka zostałaby zlikwidowana.

- To byłaby niepowetowana strata dla mieszkańców naszego miasta. Naszym zadaniem, jako samorządu, jest dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Gdyby ten szpital zlikwidowano, stan ochrony zdrowia w Gliwicach zdecydowanie by się pogorszył. Przejęcie szpitala i w perspektywie jego przekształcenie to sporo pracy, ale właśnie od tego jesteśmy - stwierdza Jarzębowski.

Jedynym, dość dyskusyjnym warunkiem przekazania szpitala, jaki muszą spełnić Gliwice na żądanie MON, jest forma przejęcia placówki - połączenia go z innym SPZOZ. Ponieważ miasto sprywatyzowało i skomercjalizowało już wszystkie szpitale i przychodnie na swoim terenie, było to spore wyzwanie. Znaleziono jednak i na to sposób.

Szpital zostanie przyłączony do maleńkiej przychodni w Gliwickim Ośrodku Adaptacyjno-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży, która pozostaje w starej strukturze. I tak duży wojskowy szpital zostanie przyłączony do maleńkiej przychodni.

- W przyszłości zamierzamy z tą placówką postąpić podobnie jak z dotychczasowymi gliwickimi szpitalami. Trochę potrwają sprawy formalne, aby wszystko uregulować pod względem własnościowym i prawnym, ale później zaproponujemy placówce prywatyzację pracowniczą - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Jarzębowski.

- Szpital jest w dobrej kondycji finansowej, nie ma zadłużenia, sprawnie funkcjonuje. Jego szef, płk Marian Jarosz jest sprawnym menedżerem i dalej będzie kierował lecznicą. Owszem, są pewne bieżące kłopoty finansowe, ale nie ma to nic wspólnego z długami, jakie mają duże szpitale miejskie - dodaje rzecznik

Z inicjatywą przekazania Gliwicom 106 Szpitala Wojskowego z Przychodnią wyszło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH