Giżycko: GNS apeluje o umożliwienie zarządzania szpitalem FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Wobec zamknięcia oddziału noworodkowego w Szpitalu Giżyckim i coraz bardziej niepewnej przyszłości placówki, Grupa Nowy Szpital apeluje do Powiatu Giżyckiego o przywrócenie nieprawnie zerwanej umowy i umożliwienie Grupie Nowy Szpital dalszego zarządzania szpitalem. To najlepsze dla pacjentów i mieszkańców - czytamy w oświadczeniu spółki GNS.

Grupa Nowy Szpital nie zgadza się na zamknięcie pododdziału noworodkowego w Szpitalu Giżyckim i zwróciła się do sądu o odmowę wyrażenia zgody na czasowe zawieszenie jego działalności. Zdaniem GNS obecny zarządca nie przedstawił żadnych przekonujących powodów, które wskazywałyby na konieczność zawieszenia oddziału.

„Według przekazanych nam informacji na oddziale ginekologiczno-położniczym jest 4 lekarzy pediatrów z II stopniem specjalizacji i posiadających certyfikaty ukończenia kursu resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodków. Od 15 kwietnia br. lekarze ci – z nieznanych Grupie Nowy Szpital powodów - odmówili zgody na dalszą współpracę ze Szpitalem w zakresie świadczeń w Pododdziale Noworodkowym” - informuje GNS.

„Nie jest więc prawdą, jak twierdzi publicznie Starosta Giżycki, że zamknięcie oddziału noworodkowego jest wyłącznie wynikiem działań poprzedniego zarządcy. W naszej ocenie tego rodzaju wypowiedzi Starosty nie przyczyniają się do rozwiązania zaistniałej sytuacji” - brzmi fragment oświadczenia GNS.

Ponadto GNS przypomina, że „Starostwo powiatowe w Giżycku zarządzało szpitalem przez wiele lat doprowadzając placówkę do zadłużenia. (...) W latach 2013-2014, kiedy szpitalem kierowała Grupa Nowy Szpital, w żadnym momencie nie było mowy o zamykaniu jakiegokolwiek oddziału w Szpitalu Giżyckim. Również w czasie, kiedy szpitalem zarządzał poprzedni zarządca przymusowy (od maja 2015 r. do 4.03.2016) nie było takiego zagrożenia”.

„Przedłużanie sporu i dyskusje między politykami nie przywrócą mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa i nie poprawią sytuacji szpitala (...)” - czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że 22 czerwca w Giżycku zaplanowano "Wielki marsz mieszkańców w obronie szpitala i zawieszonych oddziałów". Mieszkańcy obawiają się, że zamknięty w połowie kwietnia oddział noworodków oraz oddział położniczy w Szpitalu Giżyckim zostaną zlikwidowane.

Oddziały miały być zawieszone do końca czerwca, teraz przedłużono termin do jesieni. Oficjalną przyczyną zawieszenia oddziałów jest brak wykwalifikowanego specjalisty neonatologa.

Organizatorzy marszu mówią, że źródłem kłopotów jest konflikt pomiędzy władzami starostwa a spółką Grupa Nowy Szpital. Zarząd powiatu powołując się na brak niewypełniania umowy przez GNS wypowiedział jej umowę. Sprawa trafiła do sądu.

Spór pomiędzy Grupą Nowy Szpital a starostwem wybuchł publicznie przed rokiem, kiedy to 45 lekarzy opublikowało w lokalnych mediach alarmujący list. Napisano w nim, że placówka jest w złej kondycji finansowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH