Geriatria w sieci szpitali: nadal jest wiele wątpliwości Geriatria w sieci szpitali: nadal jest wiele wątpliwości. Fot. Fotolia

Ustawa o tzw. sieci szpitali już podpisana przez prezydenta, a geriatrzy i zarządzający szpitalami oraz oddziałami geriatrycznymi wciąż nie mają pewności, jak będzie wyglądało funkcjonowanie i finansowanie geriatrii w nowych realiach.

- Mimo opublikowanego 24 lutego br. na stronie Ministerstwa Zdrowia oświadczenia, że geriatria jest niezagrożona, my tej pewności nie mamy - podkreśla prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy.

Wtedy właśnie, z powodu wielu medialnych publikacji nt. braku finansowania i niepewnej przyszłości geriatrii, resort zdrowia zapowiedział zdecydowanie, że po wprowadzeniu sieci szpitali geriatria nadal będzie finansowana.

Geriatria odrębnie lub z interną
Według ministerstwa, świadczenia z zakresu geriatrii będą mogły być realizowane w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), przez szpitale III stopnia i szpitale ogólnopolskie.

Co więcej, "szpitale zakwalifikowane do poziomu szpitali I lub II stopnia, udzielające świadczeń w ramach profilu choroby wewnętrzne, będą mogły w ramach PSZ udzielać również świadczeń z zakresu geriatrii".

Resort podkreśla przy tym, że nie będzie to uwarunkowane zmianami organizacyjnymi, polegającymi na włączaniu dotychczas samodzielnie funkcjonujących oddziałów geriatrycznych do interny.

A jak będzie wyglądała kwestia pieniędzy na geriatrię? Nie będzie oddzielnego finansowania, ale przy kalkulacji ryczałtu dla szpitali na oddziały wewnętrzne będą brane pod uwagę również uprzednie kwoty przeznaczone na świadczenia geriatryczne.

- Problem w tym, że wszystkie te informacje zawieszone na stronie Ministerstwa Zdrowia nie są zawarte w ustawie o sieci szpitali - podkreśla Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.

W projekcie wymienione są dziesiątki specjalności, których posiadanie umożliwia szpitalom wejście do sieci i otrzymanie ryczałtu na leczenie. Geriatria nie jest w nim wspomniana ani razu. Stąd potrzebne były deklaracje resortu, że geriatria nie ma się czego obawiać.

Jaka rola geriatrii w systemie?
Zamieszanie pogłębiają przy tym wypowiedzi ministra zdrowia z marca br., który stwierdził na posiedzeniu Sejmu, że "oddziały geriatryczne w zasadzie nie są potrzebne", a na komisji zdrowia powiedział jeszcze, że "szpital w Katowicach jest wyjątkiem, dla którego nie należy zmieniać całego systemu".

- To jedyny w Polsce szpital geriatryczny, więc mamy taką nadzieję, że nie będzie zlikwidowany. W tym sensie, że będzie dostawał dofinansowanie jako placówka ogólnopolska - ale tu też nie mamy stuprocentowej pewności - mówi prof. Tomasz Kostka.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH