Genomed: udany debiut na rynku NewConnect, wzrost o 10 proc.

Akcje Genomedu, działającego w obszarze sekwencjonowania DNA i diagnostyki chorób genetycznych, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 10 proc., do 31,50 zł. Firma pozyskała z niepublicznej emisji akcji blisko 3 mln zł.

Spółka przeznaczy te pieniądze głównie na zakup sprzętu laboratoryjnego (urządzeń do odczytywania genomów) i rozszerzenie dotychczasowej działalności, ale też na ekspansję w Polsce i za granicą oraz na działalność marketingową i badawczo-rozwojową. Zakup urządzeń jest częściowo finansowany w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Obecnie rozwijana przez Genomed technologia pozwoli na odczytanie i analizę całego genomu człowieka i wszystkich możliwych mutacji, odpowiedzialnych za choroby uwarunkowane genetycznie. Indywidualny zapis genomu i uzyskanie kompletnej informacji genetycznej człowieka będzie podstawą dla diagnostyki, profilaktyki zdrowotnej i wstępem do innowacyjnej terapii genowej.

Genomed ocenia, że w perspektywie 2014 roku jego przychody mogą wzrosnąć do 22-23 mln zł, a zysk netto do około 4 mln zł. W perspektywie 2-3 lat spółka chce wejść na giełdę, a w perspektywie 3-5 lat otworzyć pierwszą w Polsce klinikę terapii genowych.

W 2010 roku Genomed, którego około 37 proc. akcji należy do funduszu MCI.BioVentures, miał 3,9 mln zł przychodów i 0,3 mln zł zysku netto.

Genomed obecnie prowadzi działalność usługową w zakresie sekwencjonowania, analizy i syntezy DNA dla ponad 200 ośrodków naukowych, firm biotechnologicznych oraz instytucji medycznych. Prowadzi też poradnię genetyczną dla pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Około jedna trzecia przychodów spółki pochodzi z kontraktów z NFZ.

Firma, która współpracuje i zatrudnia łącznie około 30 osób, głównie świadczy usługi w zakresie diagnostyki chorób genetycznych opartej na sekwencjonowaniu DNA. Obecnie spółka odczytuje kod (sekwencje) około 100 genów odpowiedzialnych za choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH