Gdzie najszybciej zwracają pieniądze za usunięcie zaćmy w Czechach?

Pierwsza grupa pacjentów otrzymała zwrot kosztów za zabieg usunięcia zaćmy w Czechach. Najszybciej ich wnioski rozpatrują Oddziały Wojewódzkie NFZ w Opolu, Krakowie i w Warszawie. Zwrot wynosi około 2200 złotych za jedno oko.

Refundacja kosztów leczenia za granicą to następstwo wejścia w życie dyrektywy transgranicznej, która umożliwia zwrot kosztów leczenia poniesionych poza granicami Polski. Według dostępnych danych blisko 70 procent pacjentów korzystających z tej możliwości decyduje się na zabieg usunięcia zaćmy w Czechach.

W Polsce na ten krótki, ambulatoryjny, trwający od 15 do 20 minut zabieg, w zależności od miejsca zamieszkania, trzeba czekać do 5 lat. W klinice Okulistycznej NeoVize w Czeskim Cieszynie to maksymalnie kilkanaście dni.

- Faktycznie nasza klinika należy do najchętniej wybieranych. Na pacjentów czeka wysoko wykwalifikowany zespół medyczny, z którym bez kłopotu można porozumieć się w języku polskim. Wreszcie to, co najważniejsze - czas oczekiwania wynosi najwyżej kilkanaście dni. Tyle zazwyczaj upływa od chwili potwierdzenia diagnozy przez naszego lekarza do momentu wykonania zabiegu usunięcia zaćmy - opowiada Ewa Nieć, doradca ds. polskiego rynku w NeoVize.

Klinika Okulistyczna NeoVize w Czeskim Cieszynie pierwszych pacjentów z Polski przyjęła w listopadzie 2013 roku. Placówka wchodzi w skład czesko-słowackiej sieci klinik, która dysponuje również ośrodkami w Pradze, Bratysławie i Brnie.

Ewelina Smoleń z Warszawy i Urszula Mazur z Nysy należą do grupy pierwszych pacjentek, które otrzymały refundację z NFZ.

- Nie napotkałam na żadnej trudności, jeżeli chodzi o zwrot kosztów leczenia zaćmy w NFZ w Opolu. Panie, które się tym zajmowały grzecznie mnie przyjęły, poinformowały jak należy wypełnić dokumenty i pomogły w ich przygotowaniu. NFZ w Opolu zrefundował mi obydwa zabiegi - opowiada Urszula Mazur.

Ewelina Smoleń, u której zaćmę zdiagnozowano w 2012 r. dodaje, że kolejka na zabieg w publicznych placówkach zmniejszała się powoli, w przeciwieństwie do upośledzenia wzroku (kiedy zdecydowała się na leczenie w Czechach w prawym oku miała 80% ubytku wzroku, a w lewym 40%).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH