Gdyby nasz system był sprawny, nie byłoby wyjazdów na leczenie za granicą W wyjazdach polskich pacjentów dominują Czechy, ale pojawiają się nowe kierunki: Litwa, Belgia, Niemcy i Francja. Fot. PTWP

Większość przypadków operacji usunięcie zaćmy w czeskich klinikach dotyczyła pacjentów, którzy nigdy nie zarejestrowali się w kolejkach do polskich ośrodków - wynika z danych NFZ, które przedstawiono podczas sesji dotyczącej dyrektywy transgranicznej zorganizowanej w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca 2018).

Oznacza to, że mimo dużej skali zagranicznych wyjazdów na leczenie w ramach dyrektywy transgranicznej, w kraju kolejki oczekujących na operację usunięcia zaćmy, z powodu wyjazdów do Czech, wcale nie maleją.

NFZ nie utrudnia wyjazdów
- Prawdopodobnie zaraz po wizycie u polskiego okulisty te osoby wyjeżdżają na zabieg - analizowała to zjawisko Agnieszka Tyc, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej NFZ. - Dodatkowo rozwinął się rynek usług w zakresie kompleksowej organizacji wyjazdów oraz pośrednictwa finansowego. Firmy biorą na siebie opłacenie świadczeń - wskazywała na powody, dla których aż tylu Polaków wyjeżdża do innych krajów, szczególne do Czech.

- Najwięcej wyjazdów jest z województwa śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i opolskiego - dodała. Główny rodzaj świadczeń to operacja usunięcie zaćmy (ponad 92 proc.), a ostatnio także stomatologia, najczęściej dla osób niepełnosprawnych. - W każdym razie ciężar dyrektywy opiera się na zaćmie - oceniła Agnieszka Tyc.

Wspominając początki obowiązywania w Polsce dyrektywy transgranicznej (2014 r.) dyr. Tyc podkreśliła, że były obawy, że Fundusz będzie blokował wyjazdy ze względów finansowych. Tymczasem 95 proc. wniosków uzyskuje refundację, czyli są pozytywnie rozpatrywane. Wypłacone zwroty stanowią ponad 75 proc. wnioskowanych przez pacjentów kwot.

Na pytanie z sali o liczbę przyjazdów obcokrajowców korzystających ze świadczeń w Polsce w ramach dyrektywy transgranicznej, odpowiedziała, że nie ma takich danych, bo ”kierują się oni bezpośrednio do świadczeniodawcy i rozliczają się z płatnikiem w swoim kraju, przez NFZ to nie jest rejestrowane”.

Więcej pieniędzy, więcej operacji
Prof. Ewa Mrukawa-Kominek, kierownik Katedry Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zaznaczyła że środowisko okulistów już w 2014 r. sygnalizowało, iż nie ma możliwości zoperowania wszystkich, których należałoby zoperować. - Wydolność naszych oddziałów, chirurgów była większa niż finansowanie, a sprzęt, którym dysponujemy w szpitalach jest najwyższej klasy. Dopiero dzięki ubiegłorocznym zmianom finansowanie zostało zwiększone - stwierdziła i przedstawiła konkretne dane.

- W styczniu i lutym ub. roku kolejka oczekujących na usunięcie zaćmy wynosiła u nas 17,5 miesiąca. W tym roku jest to 12 miesięcy - powiedziała.

Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego OW NFZ, wskazał, że w zeszłym roku Centrala NFZ przeznaczyła dodatkowo, poza kontraktowaniem 17 mln zł na operacje zaćmy, co wystarczyło na 7 tysięcy zabiegów, dzięki czemu w Polsce zmniejszyły się kolejki.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH