Akademia Medyczna w Gdańsku stanie się nowym właścicielem Szpitala Studenckiego w Gdańsku. I to za symboliczną złotówkę. Placówka ma służyć medyczną pomocą przede wszystkim studentom i pracownikom trzech gdańskich uczelni - Politechniki, Uniwersytetu i Akademii Medycznej - informuje Dziennik Bałtycki.

W transakcji, obok medycznej uczelni, bierze udział Politechnika Gdańska, Urząd Marszałkowski oraz władze Gdańska. Każda ze stron ma nadzieję zyskać na tym rozwiązaniu. List intencyjny w sprawie przekazania szpitala podpisał z prof. Januszem Morysiem, rektorem AMG, marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski.

- Operacja będzie skomplikowana - zastrzega prof. Moryś. Szpitalne mury oraz grunt pod nimi (wraz z parkiem) to własność Politechniki Gdańskiej. Pod szyldem Zespołu Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych placówkę prowadzi jednak Urząd Marszałkowski. On zatrudnia personel, do niego należy medyczna aparatura i wyposażenie. Teraz nieruchomość tę ma przejąć AMG.

Przejęcie szpitala ma się odbyć w kilku etapach. Najpierw politechnika przekaże budynek wraz z gruntem miastu, a w zamian dostanie od niego inne działki, bo zależy jej na tzw. terenach rozwojowych. Następnie miasto przekaże szpital Akademii Medycznej, a od uczelni otrzyma działki, które je interesują. Sprzęt i aparaturę medyczną Urząd Marszałkowski odda za darmo.

- Licząca 85 łóżek placówka jest w świetnej kondycji finansowej, nie ma długów, a ubiegły rok zakończyła nawet na plusie - chwali rektor. I snuje plany nowych inwestycji. Do 2012 roku w szpitalu powstanie nowoczesny blok operacyjny oraz oddział intensywnej opieki medycznej, oddział dla chorych z niewydolnością serca, gastroenterologia, a być może nawet kardiochirurgia. To ostatnie zależy od wielkości bloku operacyjnego. Ma być wybudowany ze środków unijnych (za 10 mln zł), wkład własny obiecuje wnieść Akademia Medyczna.

Plan rozwoju trzeciego szpitala klinicznego AMG (obok ACK i Akademickiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni), przewiduje rozbudowę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Powstaną nowe poradnie, dział rehabilitacji i gabinety psychologów. Będzie się tu mogło leczyć ponad 60 tys. studentów, pracowników PG, UG i AMG, nie licząc pacjentów z miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH