Gdańsk: w UCK będą aneksy do umów o pracę - o zakazie konkurencji

Wysokie kary pieniężne, a nawet rozwiązanie umowy o pracę grozić będzie ordynatorowi oddziału w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, który złamie zakaz konkurencji i będzie działał na szkodę szpitala.

Trwają przygotowania wzoru aneksu do umów o pracę zawierającego taki zakaz działalności konkurencyjnej. Pracują nad tym prawnicy. 

W aneksach mają być sprecyzowane sytuacje uznanawane przez dyrekcję szpitala za działania konkurencyjne i mogące przynieść szkodę finansową pracodawcy. Niepodpisanie takiego aneksu stanie się podstawą do rozwiązania przez szpital umowy z lekarzem na stanowisku ordynatora lub kierownika kliniki łączącego tę funkcję z obowiązkami ordynatora.

– Wprowadzenie aneksów skorelujemy z działaniami uczelni. Zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym, które wejdą w życie od 1 października, odgórnie wskazują tryb postępowania z każdym nauczycielem akademickim. Przy tej okazji uregulujemy i kwestie związane z pracą takich lekarzy w szpitalu – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Ewa Książek-Bator, dyrektor naczelny UCK.

Przewidywane kary finansowe za złamanie zakazu konkurencji są bardzo wysokie. W propozycjach jest mowa nawet o 100 tysiącach złotych.

̶Zdaniem dyrektor, kara finansowa musi być na tyle dotkliwa, żeby nie opłacało się w żaden sposób łamać tego zakazu.

– Zasada jest taka: jeśli ktoś chce zarobić na rynku pieniądze, to je może zarabiać. Jeśli jednak zarabia te pieniądze będąc naszym pracownikiem i konkurując z nami, to jest to działanie przeciwko pracodawcy. Tu jest dla tych osób główne miejsce pracy i powinni się z nim utożsamiać. Nie można postępować tak, aby splendory czerpać z pracy w szpitalu akademickim, a pieniądze zarabiać w innym miejscu, jego kosztem – uważa dyrektor Książek-Bator.

Jak przekonuje, uczciwym i etycznym rozwiązaniem dla specjalisty prowadzącego konkurencyjną działalność jest rezygnacja z pracy w UCK.

Zdaniem dyrektor, tylko niektórzy z lekarzy specjalistów będą mieli dylemat czy pozostać w UCK, czy odejść i prowadzić jedynie swoją działalność.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH