Gdańsk: będzie kontrakt na SOR

Szpital Specjalistyczny Świętego Wojciecha w Gdańsku-Zaspie 31 maja podpisze kontrakt z NFZ na świadczenia w ramach oddziału ratunkowego. Lecznica jednak zapowiada, że pozwie Fundusz do sądu za niezapłacone faktury. Te opiewają na około 8 mln zł.

Sprawa dotyczy finansowania szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). Placówka nie podpisała w grudniu 2010 r. kontraktu z NFZ na leczenie pacjentów. W związku z tym NFZ ma jedynie obowiązek płacenia szpitalowi za tych pacjentów, którym na SOR-ze ratowano życie.

To jedyny szpital, który nie podpisał kontraktu na SOR w regionie.  Przypomnijmy, że gdańska lecznica nie podpisała umowy, gdyż uznała, że propozycja finansowa przedstawiona przez NFZ jest dla niej niekorzystna.

Rozmowy w sprawie kontraktu ciągną się już od pół roku. 31 maja ma jednak dojść do podpisania umowy. Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ umowa będzie obowiązywać od 1 czerwca, jednak warunki ustalone w umowie będą obowiązywać jedynie do końca 2011 r. Sam kontrakt zawarto na okres do 2015 r.

- Nasza oferta nie zmieniła się, warunki pozostały takie same jak przy rozpoczęciu negocjacji - przyznaje Szymański.

Dyrekcja lecznicy przyznaje, że do podpisania umowy została niejako zmuszona, gdyż obecna sytuacja w placówce była zbyt niekorzystna by ją przedłużać. Jednak zapowiada, że w nowym roku będzie walczyć o zwiększenie finansów dla szpitala.

Kłopoty z niedostatecznym finansowaniem SOR-u wynikają, w ocenie dyrektor szpitala, Krystyny Grzeni, m.in. z niedoskonałości wzoru, w oparciu o który NFZ określa dobowe stawki ryczałtowe. Jedną z istotnych składowych w ryczałcie jest stawka bazowa pomnożona przez procent spełnienia minimalnych wymagań w zakresie struktury, które określiło Ministerstwo Zdrowia.

-  I tu się dzieje największa krzywda, choć zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest opracowanie obiektywnych zasad finansowania - mówiła dyrektor Grzenia podczas lutowej konferencji Rynku Zdrowia w Gdańsku. - Nasz szpital zatrudnia znacznie większą liczbę personelu SOR niż inne lecznice. Przekraczając minimalne standardy, uzyskujemy raptem o 150 zł wyższą stawkę bazową niż szpital zatrudniający o wiele mniejszy personel na oddziale ratunkowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH