Gdańsk: UCK utraciło kontrakt - dyrekcja podejrzewa konflikt interesów

Dyrekcja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku (UCK) sprawdza, czy nie doszło do konfliktu interesów w trakcie starań o kontrakt na program badań prenatalnych. Zgodnie z sugestią władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), dyrekcja analizuje także inne przypadki pod kątem możliwości wystąpienia działalności konkurencyjnej.

Od wielu lat poradnia genetyczna, którą stworzył wybitny gdański genetyk prof. Janusz Limon, funkcjonowała przy UCK. Teraz umowę z NFZ straciła. Kontrakty zdobyło natomiast pięć innych poradni niepublicznych, w których ofertach również ma figurować nazwisko prof. Janusza Limona.

To konflikt interesów?
– Oficjalnie nie wiemy, czy jest konflikt interesów. Wystosowaliśmy zapytanie do NFZ na ten temat. Chodzi o to, że nasz lekarz pracował też w innych ośrodkach, które świadczą podobne usługi – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa UCK.

Z informacji uzyskanych w Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ wynika, że prof. Janusz Limon jest zatrudniony w 2 placówkach prywatnych, które otrzymały kontrakty. W trzech pozostałych jest konsultantem.

– Był wymieniany w dokumentacji konkursowej tych placówek – mówi nam Mariusz Szymański, rzecznik POW NFZ. Jego zdaniem jednak, jeżeli nie ma konfliktu godzinowego profesor ma jak najbardziej prawo do takiej pracy. – Niewątpliwie jest znakomitym fachowcem w swojej dziedzinie – dodaje Szymański.

– Nie widzę powodów do mówienia o konflikcie interesów – stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Janusz Limon. Wyjaśnia, że przecież to nie on jest odpowiedzialny za przygotowanie oferty do NFZ, tylko szpital. Poza tym nie ma wpływu na przygotowywanie ofert w innych placówkach, jest w nich tylko zatrudniony jako lekarz.

W obronie prof. Limona staje prof. Krzysztof Preis, szef Kliniki Położnictwa UCK i wojewódzki konsultant w tej dziedzinie.

– Głównym miejscem pracy prof. Limona jest Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Ani ja, ani prof. Limon nie zajmujemy się składaniem ofert  Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Naszym zadaniem jest leczenie, a nie składanie ofert – tłumaczy nam Krzysztof Preis. – Każdy z nas pracuje gdzieś po południu – dodaje.

Według niego nie jest to powód do zarzutów o konflikt interesów. Wręcz przeciwnie, może to być potraktowane jako zarzut wobec UCK, że nie zapewnia doskonałemu specjaliście odpowiedniego uposażenia, tak żeby mógł pracować tylko w swoim macierzystym szpitalu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH