Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia | 30-04-2009 10:43

Gdańsk: Centrum Onkologii dostanie od miasta budynek

W ramach Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku powstanie Zakład Radiologii, w którym stanie tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny i ultrasonograf zakupione za unijne pieniądze.

Dzięki umowie urzędu województwa pomorskiego z miastem, Centrum otrzyma budynek, w którym znajdzie się zakład radiologii. Ponieważ budynek został przekazany na własność samorządowi województwa, miasto ma otrzymać w zamian inny obiekt. Decyzje muszą jeszcze przegłosować radni miejscy.

Sytuacja stała się patowa, kiedy Urząd Marszałkowski wywalczył z Unii Europejskiej środki na zakup nowoczesnych urządzeń diagnostycznych. Okazało się jednak, że nie ma warunków lokalowych na ich instalację. 

WCO w Gdańsku jest, obok Akademii Medycznej oraz Pomorskiego Centrum Onkologii w Gdyni Redłowie, jedynym i największym ośrodkiem terapii raka dla Gdańska i sporej części Pomorza.

Na Pomorzu rejestruje się rocznie ok. 7600 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. W samym Gdańsku w 2006 roku zachorowało na raka 1919 gdańszczan. Dla porównania, w tym samym okresie w Gdyni rozpoznano chorobę nowotworową u 900 mieszkańców tego miasta.

Karty w WCO ma 50 tys. pacjentów, miesięcznie lekarze z gdańskiego centrum udzielają im 5 tys. porad, pielęgniarki podają chemioterapię 10 tys. chorych. Pracuje tu 62 lekarzy różnych specjalności, w tym 20 onkologów.