Gałązka-Sobotka: oby nowy minister korzystał z wiedzy ekspertów

Spodziewam się po nowym ministrze zdrowia, że będzie dobrym przywódcą. Takim, który potrafi korzystać z wiedzy ekspertów - mówi nam dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, wiceprzewodnicząca Rady NFZ.

- Marzy mi się, aby nowy minister miał zdolność do integracji szerokich środowisk tworzących sektor ochrony zdrowia i wykorzystując wiedzę ekspertów tak projektował nowe uregulowania prawne, aby były oparte na głębszej analizie ich skutków - odpowiada wiceprzewodnicząca Rady NFZ, pytana przez nas o oczekiwania wobec nowego ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła.

Mam nadzieję, że nie będziemy mieli kolejnych lat kierowania resortem w oparciu o pomysły, które później nie są ewaluowane i analizowane. Przykładem pakiet kolejkowy, który tak naprawdę niewiele wniósł nowego. Nawet do końca nie wiemy co, bo nikt jego skutków nie mierzy, nie mówi o relacji założenia - rezultaty.

Trzymam kciuki za nowego ministra. Nasza ochrona zdrowia potrzebuje na tym stanowisku osoby, która ma wizję tego co ma być za 5-10 lat, potrafi nią zarazić wielu dobrych merytorycznie, skupionych wokół siebie ekspertów, którzy będą odpowiedzialni za osiągnięcie jasno określonego wyniku. Bo nie wystarczy mieć wizje, trzeba potrafić ja także opisać konkretnymi parametrami.

Nie możemy mierzyć systemu ochrony zdrowia tylko przez pryzmat jego finansowania. Musimy zacząć projektować zmiany konkretnie. Mówić na przykład, że chcemy, żeby liczba pacjentów oczekujących na leczenie zaćmy systematycznie malała, o 5 czy 10 procent rocznie.

Wierzę, że minister Radziwiłł będzie chciał prowadzić resort w ścisłej współpracy z innymi resortami, których działania mają mają wpływ na ochronę zdrowia - ministerstwem pracy i polityki społecznej, finansów, edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego, środowiska - i będzie potrafił skutecznie budować koalicję z tymi resortami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH