GIS zachęca starostów: dofinansujcie laboratoria sanepidów

Główny inspektor sanitarny Przemysław Biliński twierdzi, że nie będzie likwidacji powiatowych stacji sanitarnych, ale chce zachęcić samorządy do współfinansowania laboratoriów. Co na to starostowie? Według nich, sanepidy powinny wrócić do powiatów.

Największy problem, z jakim musi się zmierzyć Państwowa Inspekcja Sanitarna, to likwidacja konta dochodów własnych.

 - Mamy rezerwę budżetową, która w 2012 r. się kończy. Planów dalszych nie znamy. Brakuje nam 100 mln zł. Brak takiej kwoty w Państwowej Inspekcji Sanitarnej wieje grozą - powiedział na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Przemysław Biliński, główny inspektor sanitarny.

Szef GIS uspokajał samorządowców, dementując informacje o zamiarze likwidacji powiatowych stacji sanitarnych. Potwierdził jednak, że pięciu wojewódzkich inspektorów wystąpiło z projektami wprowadzenia jednego zarządu dla kilku małych stacji na terenie powiatu. Dotyczy to województw: małopolskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego.

- Nie chcą oni jednak likwidować stacji w konkretnym mieście, tylko zamierzają zostawić  zostawić jednego dyrektora, jedną księgową i jednego kadrowca dla kilku małych stacji, które zatrudniają od 12 do 15 osób - tłumaczy główny inspektor. W tym wypadku główny inspektor ma niewielkie kompetencje, bo wojewoda wspólnie z wojewódzkim inspektorem sanitarnym może takie decyzje podejmować samodzielnie na terenie województwa. Przemysław Biliński wytłumaczył jednocześnie, że w całym zamieszaniu wokół sanepidu, tak naprawdę chodzi o laboratoria. Wojewódzcy inspektorzy przedstawili plany optymalizacji bazy laboratoryjnej. Przewidują zmiany zwłaszcza tam, gdzie są małe stacje kilkunastoosobowe, w których ilość badań wykonywanych przez te placówki drastycznie spadła w ciągu ostatnich dwóch lat. 


Więcej: http://www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH