Fundusz zapłaci więcej za wybrane procedury pediatryczne

NFZ chce podwyższyć wycenę 9 z 24 przeanalizowanych przez Fundusz grup pediatrycznych (JGP). Będzie to kosztowało płatnika około 140 mln zł rocznie. Wprowadzone zmiany dotyczą ponad 1000 problemów medycznych (leczenia określonych chorób lub stosowania procedur medycznych) i ponad 200 tys. świadczeń (hospitalizacji) rocznie.

To konkretne efekty pierwszego etapu prac nad zmianą wycen procedur pediatrycznych. 

- Przygotowaliśmy projekt zarządzenia, który w najbliższych dniach zostanie przekazany do opiniowania. Proponujemy w nim podwyższenie wyceny 9 grup. Jak planujemy, wejdzie to w życie od 1 lipca, ale wszystko zależy od sposobu procedowania nad zarządzeniem - powiedziała Agnieszka Pachciarz, prezes Funduszu.

Podwyższenie wycen
Z części aktualnych grup dla wszystkich pacjentów (dorosłych i dzieci) wyodrębniono grupy przeznaczone do realizacji wyłącznie dla dzieci z wyższą wartością punktową:
- poważne choroby gardła, uszu i nosa (z 45 do 50)
- przewlekłe choroby wątroby bez pw (z 42 na 47)
- zaburzenia odżywiania (z 50 do 53)
- zabiegi moszny, jądra, najądrza i nasieniowodu (z 31 do 54)

Oprócz tego Fundusz wyodrębnił jako niedoszacowane następujące procedury:
- średnie zabiegi jamy ustnej, gardła i krtani poniżej 18 r.ż.
- infekcyjne i nieinfekcyjne zapalenie żołądka i jelit
- choroby górnego odcinka dróg oddechowych

- Później dalsza praca będzie prowadziła do kolejnych zmian, nie wszystkie muszą być pozytywne - zaznacza prezes NFZ.

Ile to kosztuje?
Jej zdaniem obecnie wszystkie te najbardziej palące i wskazane przez środowisko grupy zostały przeanalizowane, a w rezultacie wycena 9 z nich ulega wyraźnemu podwyższeniu. - Robimy to pomimo kryzysu - podkreśla szefowa Funduszu.

- Efekt finansowy, jakiego się spodziewamy w związku z modyfikacją procedur, to 140 mln zł rocznie. Mam nadzieję przy tym, że nie wzrośnie nadrozpoznawalność tychże procedur na skutek podwyższenia wycen. Dla porównania budżet dużego szpitala pediatrycznego to jest niecałe 200 mln zł - wylicza Agnieszka Pachciarz.

- Pierwszy, najtrudniejszy etap prac mamy za sobą, będziemy je kontynuować, modyfikując m.in. sposób zbierania danych - dodaje szefowa Funduszu.

Koszty ze szpitali
W jaki sposób właśnie zostały zebrane dane, które posłużyły za podstawę do propozycji zmiany wyceny procedur pediatrycznych?

Zespół skupiony wokół zastępcy prezes NFZ ds. finansowych, Wiesławy Kłos,  skorzystał z danych zebranych w reprezentatywnej grupie dwudziestu kilku szpitali. Były to placówki powiatowe, gminne, miejskie, niepubliczne, wojewódzkie, kliniczne oraz instytuty.

- Poszliśmy w kierunku analizy kosztów normatywnych - wyjaśnia Wiesława Kłos. Obejmowały one m.in. amortyzację aparatury medycznej, koszty pobytu (hotelowe), badania analityczne i diagnostyki obrazowej, leki i sprzęt jednorazowego użytku.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH