Środa, 22 października 2014 

DK/Rynek Zdrowia | 01-12-2010 12:39

Fundusz oszczędza na refundacji aparatów słuchowych

Systematycznie spada liczba refundowanych aparatów słuchowych. W 2008 roku było ich 107 tys., w 2009 r. - 88 tys. W tym roku będzie jeszcze mniej - szacuje się, że około 67 tys.

Refundacja aparatów słuchowych na oboje uszu przysługuje jedynie osobom czynnym zawodowo i dzieciom do 18 lat lub osobom do 26 lat pod warunkiem, że się uczą.

– Dotyka to szczególnie osoby starsze, emerytów i rencistów, którzy przecież najczęściej cierpią z powodu uszkodzenia słuchu. Ponadto, jeśli aparat słuchowy kosztuje około 2 tys. zł, to refundacja dla osób starszych wynosi zaledwie 610 zł – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Izydor Puścizna, członek zarządu Małopolskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Niektóre oddziały wojewódzkie NFZ w ogóle wstrzymały od czerwca lub października br. refundację za przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i aparaty słuchowe. Nie brakuje też sygnałów od osób niepełnosprawnych, że np. NFZ wciąż refunduje tylko jeden but ortopedyczny...

– Bardzo uciążliwa i kosztowna jest także praktyka Funduszu, który wymaga obecnie dostarczania co miesiąc przez pacjenta zaświadczenia od lekarza uprawniającego do refundacji za środki pomocnicze (np. pampersy). Wcześniej takie zaświadczenia trzeba było przedstawić płatnikowi co trzy miesiące  – mówi nam Izydor Puścizna.

Niepełnosprawni walczą także o możliwość wymiany gorsetu do usztywnienia kręgosłupa dla dzieci, które szybko rosną, nie co dwa lata, ale co rok.  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH