Fundusz kontra MZ. Spór "nie był konfrontacyjny", ale minister miał inne zdanie

Spór z ministerstwem o dotacje na świadczenia dla osób nieubezpieczonych nie miał charakteru konfrontacyjnego - powiedziała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, komentując wniosek ministra zdrowia o jej odwołanie podczas konferencji prasowej w środę (18 grudnia) w Centrali Funduszu. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował z kolei, że powodem wniosku o odwołanie prezes NFZ Agnieszki Pachciarz było niewłaściwe weryfikowanie nieubezpieczonych po wprowadzeniu systemu eWUŚ.

Prezes Agnieszka Pachciarz podkreśliła podczas środowej konferencji (odbywała się w południe - red.), że nie zna uzasadnienia wniosku, ale nawiązała w tym kontekście do sądowego sporu NFZ i MZ ws. dotacji na świadczenia dla osób nieubezpieczonych.

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział z kolei też w środę, że poinformował prezes Pachciarz o swojej decyzji we wtorek (17 grudnia) wieczorem i przekazał jej dokładnie te same przyczyny, które podał w środę publicznie, "dotyczące rozumienia systemu weryfikacji osób nieubezpieczonych i sposobu, w jaki pracował NFZ w tej sprawie w ciągu ostatniego roku".

eWUŚ z sądem w tle

- System eWUŚ to jest wielkie osiągnięcie (...), bo pacjent wchodzi do lekarza na podstawie dowodu osobistego, zaś sposób weryfikacji i tempo tej weryfikacji należy do urzędników. I urzędnicy powinni to weryfikować w taki sposób, żeby pacjent nie borykał się z trudnościami udowadniania czy jest ubezpieczony, czy nie - mówił.

Podkreślił, iż od prezesa NFZ oczekuje, że zweryfikuje on i wyjaśni sytuację wszystkich osób, które system oznacza jako nieubezpieczone, "zanim wyciągnie rękę po pieniądze".

Przpomnijmy, że prezes NFZ złożyła wcześniej do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na ministra zdrowia; chodzi o zapłatę przez MZ za świadczenia osób niezgłoszonych do ubezpieczenia, ale uprawnionych do świadczeń. Resort odpowiadał, że fundusz zawyża ich liczbę, określoną w oparciu o system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ).

Prezes NFZ zaproponowała wzrost tegorocznej dotacji z budżetu państwa o 938,7 mln zł. W planie na 2013 r. na ten cel było przewidziane 217 mln zł.

- To sprawą Fundusz zajmuje się od czasu, kiedy mnie tu nie było. To było tematem wielu rozmówi korespondencji z resortem - powiedziała prezes.

Pachciarz: to staranność

Jej zdaniem nie można oceniać systemu eWUŚ tylko jako umożliwiającego wizytę w przychodni czy w szpitalu bez dokumentu, ale także jako narzędzie porządkujące tytuły uprawnień. - Nie można przyjąć, że ta kwota na nieubezpieczonych była wcześniej dobra, a teraz jest za wysoka, tylko raczej wcześniej była za niska - podkreśla.

- Nie miało to nigdy charakteru konfrontacyjnego ani z Ministerstwem Zdrowia, ani z Ministerstwem Finansów, tylko rozmowy jak to prawidłowo zweryfikować i jak z tej sytuacji wybrnąć. Jest to nasz obowiązek nie tylko z troski o wyższe pieniądze dla pacjenta (...), ale także obowiązek stricte formalny z dużą prawną odpowiedzialnością w przypadku braku staranności o uzyskanie tych pieniędzy - powiedziała Pachciarz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH