Prasa doniosła, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie chce, by sprzęt podarowany szpitalowi w Jędrzejowie był używany przez prywatnego dzierżawcę placówki. Portal rynekzdropwia.pl sprawdził dokładnie, jakie jest zdanie Fundacji na ten temat.

- Fundacja nie chce odbierać tego sprzętu, chcemy natomiast darowizny Orkiestry zabezpieczyć przed taką przyszłością, w której ów sprzęt byłby wykorzystywany do leczenia wyłącznie tych, którzy za to zapłacą - mówi nam Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

O NZOZ Szpitalu Specjalistycznym im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie ostatnimi czasy głośno. Z początkiem roku niewiele brakowało, by wskutek braku kadry lekarskiej powiat go zamknął. Latem zrobił się wokół szpitala szum medialno-polityczny, po tym, jak powiat wydzierżawił (na 40 lat) ZOZ prywatnej spółce Artmedik, a Przemysław Gosiewski bił na alarm, że ZOZ został „sprzedany rzeźnikowi”.

- Być może ktoś nam źle życzy i podał błędne informacje panu Owsiakowi. Uważam, że to zamieszanie jest kwestią nieporozumienia – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Robert Frańczak, dyrektor ds. rozwoju spółki Artmedik i faktyczny plenipotent właścicieli: Rafała Chaińskiego i Agnieszki Chaińskiej. Chaińska jest córką znanego w regionie przedsiębiorcy branży wędliniarskiej - Ryszarda Hochla.

- Nominalna wartość sprzętu podarowanego przez Orkiestrę w latach 1993 – 2004, podkreślam: nominalna, wynosi ok. 250 tys. zł. Szpital dostał, między innymi: pompy infuzyjne, kardiomonitor, inkubator, EKG, łóżeczka... Część tego sprzętu już dawno się zamortyzowała i została zastąpiona nowym - mówi zaskoczony reakcją Fundacji Frańczak.

Portal rynekzdrowia.pl w rozmowie z Robertem Frańczakiem zapytał: - Poseł Piecha powiedział: „Nie wiem, na jakiej zasadzie w prywatnej spółce ma służyć sprzęt, który był przedmiotem zbiórki publicznej. Prywatny podmiot, który nie jest ograniczony działalnością non profit, będzie na tym sprzęcie robił interes”. Co pan na to?

- Nie bardzo wyobrażam sobie, byśmy mogli „robić interes”, czyli świadczyć płatne usługi z wykorzystaniem pompy infuzyjnej, czy inkubatora - przekonuje Frańczak.

Szpital ma kontrakty z NFZ. Miesięcznie na finansowanie oddziału dziecięcego otrzymuje 127 tys. zł.

- W najbliższy poniedziałek poinformujemy Fundację WOŚP o naszych działaniach. Myślę, że to nieporozumienie, jakie powstało wokół sprzętu podarowanego kiedyś przez Orkiestrę zostanie wyjaśnione - mówi nasz rozmówca.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH