Frysztak: są przedsiębiorstwa, gdzie inwalidzi nie są niemile widziani

Podkarpackie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe

„Wenta” jest zakładem pracy chronionej i pięćdziesiąt procent załogi, czyli 143 pracowników, to osoby niepełnosprawne.
W V edycji Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze 2010 firma ta zdobyła pierwsze miejsce w kategorii zakładów pracy chronionej.

Jak u laureata dba się zdrowie niepełnosprawnej załogi?

– Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że nie będziemy tworzyć własnej przychodni zdrowia, na etacie zatrudniamy jedynie jedną pielęgniarkę. Podpisaliśmy natomiast umowy z przychodniami w Ustrzykach, Krośnie i Frysztaku, z których to miejscowości pochodzi najwięcej naszych niepełnosprawnych pracowników – informuje rynekzdrowia.pl prezes Jan Wnęk. – Zapewniają im one specjalistyczną opiekę medyczną. Są to osoby niepełnosprawne ruchowo, słabowidzące, z chorobami układu krążenia. Kiedy korzystają ze specjalistycznych usług.

– Konkurs kreuje dobrą„pozytywna” moda na zatrudnianie osób niepełnosprawnych – podkreślał przy okazji wręczenia nagród (8 czerwca, na Zamku Królewskim) niepełnosprawny poseł Marek Plura. – Lodołamacze pokazują osobom niepełnosprawnym cel, jakim jest praca, która daje satysfakcję oraz zarobek, dzięki któremu osoby niepełnosprawne zyskują niezależność.

Jeszcze przed pięciu laty w Polsce funkcjonowało prawie pół tysiąca zakładów pracy chronionej (ZPC). Obecnie – około pięćdziesięciu.

Od tego roku ZPC dostają od PFRON taką samą pomoc, jak każde inne przedsiębiorstwo zatrudniające inwalidów. Rzecz jednak w tym, że ZPC muszą pracownikom m.in. doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne. Muszą również przystosować architekturę zakładu do potrzeb i możliwości.

W maju tego roku Rzeczpospolita dotarła do wyników największych w historii badań przeprowadzonych wśród aż 100 tys. niepełnosprawnych z całej Polski.  Wynika z nich, że tylko co czwarty z nich ma lub miał pracę. W Europie ta grupa jest dwukrotnie większa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH